Magyarország — Nem túl optimista képet festett a hazai járványhelyzetről Orbán Viktor (57) miniszterelnök.
A kórházakban egyelőre mindent a koronavírusnak rendelnek alá, ez a protokoll második lépcsője / Illusztráció: Zsolnai Péter
– Ahogy fut fel a járvány, a tudósok, elemzők véleménye szerint 50 százalék az esélye, hogy a mostani orvos-, ápoló- és betegmozgatószámmal képesek kezelni a helyzetet – mondta az M1-en Orbán, elismerve, ez túl nagy kockázat, ezért vezettek be szigorú korlátozásokat, amelyek hatása pár hét múlva érződhet. – Védőeszközök szinte korlátlanul rendelkezésre állnak, az orvosok, ápolók pedig kiválóak, de a számuk véges – mondta a kormányfő, aki szerint több lehet a beteg, mint amennyinek felelős ellátást lehet adni, ezért medikusokat, orvostanhallgatókat is szolgálatba állítanak, mert kevesebb az ember, mint amennyi kellene.
A nemzetközi tapasztalatok alapján hogy is nézhet ki a protokoll, amikor súlyos esetben megtelnek a kórházak?
1. Ha fennáll az egészségügy túlterhelődésének veszélye, elhalasztják a nem életmentő műtéteket – ez megtörtént itthon.
2. Átszervezik az ellátást, átvezénylik az orvosokat oda, ahol nagyobb szükség van rájuk – ez itthon folyamatban van.
3. Bevonják az eddig megkímélt idősebb orvosokat, végzős orvostanhallgatókat, medikusokat – ez részben már szintén folyamatban.
4. Rendkívüli ellátóhelyeket alakítanak ki, mint az olaszoknál, ahol folyosón, tornateremben próbáltak életet menteni. Mobil kórház épült itthon, tornatermi ellátás szóba sem jön, ennek Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász szerint nincs realitása nálunk.
– Az egészségügy már nem tud működni normál üzemmódban, egyre kevésbé bírja a terhelést – mondta a Blikknek a szakember. – Egyre nehezebben tartható, hogy más betegek ne szenvedjenek hátrányt a koronavírusosak miatt – jelentette ki, hozzátéve: a szakemberlétszám a szűk keresztmetszet. – Van, ahol frissen végzett rezidens ügyel egy 130 fős Covid-osztályon. Szerinte hamarosan szelektálni kell, hogy csak a valóban súlyos esetek kerüljenek kórházba.
3-4 hét, mire eredmény lesz
A járványügyi szakértő szerint a szigorú intézkedések ellenére a következő két-három hétben még tovább emelkedik majd az új fertőzöttek és a halálozások száma, csak utána várható stagnálás és csökkenés.
– A helyzet rossz, ezeket az intézkedéseket meg kellett hozni, de lehetett volna hamarabb is – mondta a Blikknek Ócsai Lajos, az Országos Tiszti Főorvosi Hivatal egykori főosztályvezetője, aki szerint a legrosszabbra is felkészülhetünk. A szakember szerint a pontos matematikai modellszámításokat a járványról hétpecsétes titokként őrzik a döntéshozók, így csak ők láthatják, miként alakulhat az itthoni helyzet.
– Nem a kórházi ágyakkal, a berendezésekkel és a gépekkel lesz a probléma, hanem a személyzettel – fejtette ki a szakértő.
Átirányították az orvosokat
Naponta 5–9 ember hal meg a szombathelyi Markusovszky kórházban a koronavírus miatt Nemény András, Szombathely polgármestere szerint. Az a probléma, hogy több olyan orvost, aki ért a lélegeztetőgépekhez, átirányítottak Győrbe, így a helyi kórházban levő 32 gépből csak 17-et tudnak működtetni.
blikk