Lucca — Ritkán látott tünemény: 26 esztendő után ismét előbukkant a Vagli-tó vizéből a világ egyik leghíresebb szellemfaluja. A középkorban alapított, ám folyamatosan fogyatkozó népességű Fabbriche di Careggine, azaz az olasz Atlantisz 1953-ban tűnt el a hullámsírban, amikor a multinacionális energiavállalat, az Enel gátat épített, és felduzzasztotta a mesterséges tó vizét. Akkor már hét esztendeje senki sem lakott ott, a helyieket 1947-ben kitelepítették.
A környékbeliek legendája szerint a méltatlan sorsú falucska tízévente emelkedik ki víz alatti koporsójából, ám a szomorú igazság az, hogy a málladozó falú épületek csak akkor bukkannak a felszínre, amikor valamilyen nagyobb karbantartási munkálat miatt a gátnál csökkentik a vízszintet. Erre az elárasztás óta mindössze ötödik alkalommal került sor 1958, 1974, 1983 és 1994 után. A 26 esztendővel ezelőtti feltűnésekor közel egymillió turista zarándokolt el a faluhoz.
Különböző olasz szervezetek régóta szeretnék elérni, hogy Fabbriche di Careggine épületeit valahogy mentsék meg, ám előrelépést eleddig nem könyvelhettek el. A kísérteties házak helyreállítására azonban nemrég új esély nyílt.
„Azt az információt kaptam, hogy a Vagli-tavat hamarosan leeresztik” – kürtölte világgá nemrég Facebook-oldalán a térség korábbi polgármesterének lánya, Lorenza Giorgi, és az Enel mindezt nem is cáfolta.
A konszern szóvivője elárulta, hogy tárgyalnak a település megmentéséről.
– Fabbriche di Careggine régészeti helyreállítása érdekében folyamatos egyeztetés zajlik a cég és Vagli di Sotto önkormányzata között – írta a Fox Newsnak címzett e-mailjében a szóvivő. – Egy munkacsoport már dolgozik a projekten, az eredményekről beszámolunk, ám ez legközelebb 2021-re várható.
A rombolás jelképe
A romániai Maros megyében is található egy víz alatti település. A főként magyarok lakta Bözödújfalut 1988-ban árasztották el egy víztározó építésekor, az erdélyi falurombolás egyik jelképévé vált. Csak akkor került a felszínre, amikor egy hídjavítás miatt leeresztették a tó vizét.
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó: Getty Images