Home Főhírek Külföld Lenin Darth Vader lett

Lenin Darth Vader lett

forrás: M1/Ma délelőtt

Ukrajnában az utóbbi fél évben 800 Lenin-szobrot bontottak le a „dekommunizációs” törvény értelmében. A legtöbb szobrot talapzattal együtt szállítják el, néhány monumentális alkotást pedig egy később létrehozandó szoborparkban állítanak majd fel. Odesszában legutóbb a Csillagok Háborújából ismert figurává alakították át a város egyik utolsó, bontásra ítélt emlékművét.

Ukrajna nagyobb városaiban folyamatosan bontják az önkényuralmi szimbólumokat és Lenin-szobrokat. Az ukrán parlament még tavaly májusban tiltotta be a kommunista és náci jelképek használatát és propagálását. 2007-ben Viktor Juscsenko korábbi államfő is hozott egy hasonló rendeletet, mely a szovjet emlékművek lebontását célozta volna meg, ez azonban Viktor Janukovics hatalomra kerülésével abbamaradt. Sőt, a tavalyelőtt elkergetett exelnök idején állami szintre emelték a szovjet múlt iránti nosztalgiát. Köszönjük önöknek kedves veteránok, hogy az életük árán is felszabadították országunkat! Éljenek sokáig! Erőt és egészséget kívánok maguknak! Békét és jólétet! Boldog győzelem napját drága honfitársaim! Ezekkel a mondatokkal köszöntötte az egykori szovjet veteránokat 2013-ban Viktor Janukovics, a később Oroszországba menekült ukrán exállamfő.

Lenin Darth Vader lett
EPA/SERGEY GUMENYUK

Ukrajnában, az akkoriban is megosztott országban sem volt egyértelmű, kinek, kiknek jelent boldogságot a Vörös Hadsereg győzelmének napja, hiszen a fasiszta megszállást később csaknem fél évszázadnyi kommunista diktatúra követte, az ország nyugati részén élők pedig provokációnak tartották és tartják a szovjet múlt kötelező dicsőítését, a padlásról előkerült sarló-kalapácsos zászlók ismételt lobogtatását. A Lenin-szobrokat Ukrajna belső vidékein még illegálisan döntötték le 2013 végén és 2014 elején az ukrajnai forradalom idején. A kijevi Lenin helyére például az aktivisták egy aranyozott vécécsészét állítottak, amely a rendszer korruptságát volt hivatott jelképezni. Akkoriban az a vicc járta, hogy akkor Ukrajnában több Lenin hullott, mint hó. A rendszerváltás előtt a Szovjetunió teljes területén hemzsegtek a Lenin-szobrok. A birodalom nyugati kapujában, Csap központjában is állt egy többtonnás monstrum. Innen 2001-ben, az éj leple alatt szállították át a nyugdíjas otthonba, ahol két éve ismeretlenek ledöntötték, az egykori Lenin-teret pedig ma Európa térnek hívják.

Ukrajnában a Lenin-szobrokon kívül még tömérdek, a szovjet múltra emlékeztető köztéri szocreál emlékmű áll. A vörös csillagok, a falfestmények és a mozaikok mellett még az utcák, a városok és egyes járások nevei is a kommunizmust juttatják az emberek eszébe. Ennek a folyamatnak a végig vitele ebben az országban különösen nehéz lesz, hiszen itten a lakosságnak még egy jelentős része ragaszkodik a szovjet ünnepekhez, a szovjet jelképekhez és ennek a végrehajtása, jelképeknek a nagy száma, az elnevezése, a városoknak a nagy száma miatt rendkívül nehéz lesz, különösen ebben a nehéz helyzetben – mondja a KMKSZ elnöke. De aki demokratikus fejlődést akar, közeledést az európai értékekhez, annak a diktatórikus múlttal le kell számolnia, és a felnövekvő nemzedéket már egy új szellemben kell nevelni, hogy megfelelőképpen tudjunk integrálódni az európai közösséghez – teszi hozzá Brezovics László parlamenti képviselő.

Ukrajnában eddig mintegy 800 Lenin-szobrot távolítottak el. Azokat az emlékműveket, amelyeknek „művészeti értékük” is van, különböző múzeumok a kommunizmust bemutató részlegeibe szállítják. A dekommunizációs törvény a február 23-i szovjet hadsereg napját is eltörölte, valamint a „Nagy Honvédő Háború” kifejezést az 1939-1945. közötti második világháborúra cserélte le. Az ukrán parlament a kommunista mellett betiltotta a náci jelképek használatát is. A Lenin-kultusz leginkább már csak az ország keleti felében eleven, a dél-ukrajnai, többségében oroszok lakta Odesszában sem veszik komolyan a proletariátus atyjának emlékét. Ezt jelzi az is, hogy legutóbb a Csillagok Háborújából ismert Darth Vaderré alakították át a város egyik utolsó, bontásra ítélt Lenin-szobrát is.

 

Exit mobile version
Megszakítás