A Stradivarit immár háromszáz éve ismerjük a vonós, a Steinwayt pedig 160 éve a billentyűs hangszerek legjobbjai között.

Egy különleges darab a magyar koncerttermekben is megszólal, a Hamma néven ismert Stradivari hegedű közel 290 éves. A sokáig Dél-Amerikában lappangó hangszeren korábban Komlós Péter játszott, három éve pedig Falvay Attila szólaltatja meg a Nemzeti Filharmonikusok és a Kodály Vonósnégyes művészeként.

A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér” – állította Claude Debussy francia impresszionista zeneszerző. Marlo Morgan amerikai írónő szavait idézve, az emberi faj egyik legnagyobb ajándéka, hogy képes a lélekre ható hangokat adni, és eszközöket is tud alkotni ezeknek a hangsoroknak a megszólaltatásához.

A hangszerek Rolls Royce-ai

Stradivari, Steinway és még sorolhatnánk a hangszerek Rolls Royce-ait. Robusztus hangszerkészítés és kézműves megmunkálás a legkevésbé szem előtt húzódó ívekig. A Stradivarit már háromszáz éve ismerjük a vonós, a Steinwayt pedig százhatvan éve a billentyűs hangszerek legjobbjai között.

Káel Norbert zongoraművész az M5 Multiverzum című műsorában elmondta, a D típusú Steinway, a leghosszabb és a legnagyobb zongora, ennek köszönhetően hangzása picit lomhább társaihoz képest. Hozzátette, a Steinway zongora néha meglepetést tartogat, ezért a koncert előtt két-három órára a művészek megkapják a hangszert, hogy hozzászokjanak.

Keresett márka a Bösendorfer, a Yamaha és a Fazioli is

Mácsai János zenetörténész elmondta, a zongorák sokat változnak az idők folyamán, hangzásuk az idő múlásával változik. A zongorák kért és keresett, rajongott mezőnyében megbecsült helyen van a Bösendorfer, a Yamaha és a Fazioli is.

A billentyűsök forradalmára a 20. század elejére nyerte el ma ismert legjobb formáját.

Mácsai János kiemelte, a zongorakészítők  legfőbb bírája a művész. A művészek kipróbálják a hangszert, azután pedig véleményt mondanak róla. Hozzátette, a legtöbb művész nem konkrét tényeket fogalmaz meg, leginkább hasonlatokban beszélnek. „A hangszerkészítőknek a hasonlatokat kell lefordítaniuk milliméterekre és grammokra” – mondta. Hozzátette, két zongorának nincs ugyanolyan hangja, mert az összetevői sem egyformák.

A különleges Hamma hegedű

A Hamma néven ismert Stradivari hegedű csaknem 290 éves. A sokáig Dél-Amerikában lappangó hangszeren korábban Komlós Péter játszott, három éve pedig Falvay Attila szólaltatja meg a Nemzeti Filharmonikusok és a Kodály Vonósnégyes művészeként.

Falvay Attila, a Nemzeti Filharmonikusok koncertmestere elmondta, a Hamma

rendkívül érzékeny hangszer és meglehetősen öntörvényű,

bizonyos dolgokat nem enged meg. Nem enged meg például különböző vonósebességet. Hozzátette, ilyenkor elkezd fütyülni, recsegni.

Viselt jegyei alapján a Hamma

Antonio Stradivari fiatalabb fia, a hegedűkészítő Omobono Stradivari munkája.

A sűrű jávorfából készült hangszer azonosítását a hegedű testének íve, a csiga és a fej kidolgozottsága, valamint az F lyuk folyamatos körvonala is segítette.

Hogy Strauss vagy Beethoven szólamai, a művész szándéka, érzése szólaljon meg egy-egy Stradivariuson vagy, hogy egy Steinway teljes pompájában töltsön meg egy hangversenytermet ahhoz duplán precíz munkára van szükség. Szükséges hozzá a készítő tudása, valamint maga a hangszer, illetve ugyanennyire fontos a zenész gyakorlottsága is.

A címlapfotó illusztráció,MTI

M5, Hirmagazin.eu

ElőzőKézigránát-utánzattal fenyegetőzve akarta megállítani a koronavírust – videó
KövetkezőTöbb száz műtét marad el Debrecenben, Pásztón felfüggesztették az egynapos sebészeti ellátást
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza