A globális gazdaság minden ágazatában megvan a lehetőség arra, hogy gyors mértékben a felére csökkentse az üvegházhatású gázkibocsátást 2030-ra a jelenleg létező technológiákkal és magatartásbeli változtatásokkal

– véli egy nemzetközi kutatócsoport.

A nap-és szélenergia globális kapacitása oly gyors ütemben bővül jelenleg, hogy 2030 körül a globális eneregiatermelés 50 százalékát fogja adni. Ha az elektromos gépkocsik gyors elterjedése fenntartható a világ bizonyos részein, ezek a gépkocsik adhatják a piac 90 százalékát 2030-ban, ami jelentősen csökkentheti a közlekedésből származó gázkibocsátást – olvasható az Exponential Climate Action Roadmap című jelentésben, amelyet szakértők nemzetközi csoportja állított össze.

korinfo

Az ExponentialRoadmap.org kezdeményezés honlapján közzétett jelentés elkészítésében tudósok, innovációs szakemberek, vállalatok és nem kormányzati szervezetek, mint a  Future Earth, a WWF, az Ericsson, a Sitra Innovation Fund, a Stockholm Resilience Centre és az Internet of Planet vettek részt.

A szakértők 30 területet azonosítottak az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentése érdekében a megújuló energiáktól kezdve, az élelmiszer-előállításban, a várostervezésben, a nemzetközi közlekedésben megvalósítandó változásokon át az erdőirtás elkerüléséig.

A jelentés szerint az erdőirtás beszüntetése, a korszerű földhasználat mintegy 9 milliárd tonna szén-dioxiddal egyenértékű gázkibocsátás-csökkentést eredményezhetne 2030-ra.

Az üvegházhatású gázkibocsátásnak meredeken csökkennie kell, ha a globális hőmérséklet növekedését jóval 2 Celsius-fok alatt akarjuk tartani, a 2015-ös párizsi klímaegyezmény céljainak megfelelően. A gázkibocsátás 2020-ban éri el csúcspontját és megfelezése 2030-ra összhangban van a párizsi egyezménnyel.

„Jelenleg könnyebb elképzelni egy klímakatasztrófát, mint egy gyors gazdasági átalakulást, ám a következő évtizedben a történelem leggyorsabb átalakulása lehet az energia terén” – mondta Owen Gaffney, a Future Earth és a Stockholm Resilience Centre kutatója.

„Az emberek alábecsülik az exponenciális növekedés erejét. Norvégiában az elektromos gépkocsik eladása öt év alatt 6 százalékról 47-re emelkedett. Ha a megújuló energiák használata minden öt-hat évben megkétszereződik, akkor az előrejelzéseknél jóval gyorsabban szoríthatják ki a fosszilis energiahordozókat. De határozott politika kell hozzá” – magyarázta.

A jelentés készítői szerint az átmenet kulcsa az egyre növekvő társadalmi mozgalmakban van, amelyek azonnali fellépést követelnek a klímaváltozás feltartóztatására. Ők lehetnek a mozgatórugói az olyan életmódváltozásoknak, mint a hús túlfogyasztásának feltartóztatása és nyomást gyakorolhatnak a kormányokra.

A jelentés szerzői szerint a digitális forradalom már elindította a gazdasági átalakulást.

„Hogy miként irányítjuk ezt a forradalmat, az a nemzetközi klímacélokat vagy elérhetővé teszi vagy szétzúzza. A technológiai szektor képes hatni arra, hogy egy 1,5-2 Celsius fokkal vagy egy 3 Celsius-fokkal melegebb bolygón élünk. Ám egyedül nem oldja meg a klímaváltozást” – mondta John Falk, a jelentés társsearzője.

Hirmagazin.eu