Áprilisban eldőlhet, hogy télen is marad-e a nyári időszámítás.
Vasárnap kell átállítani az órákat a nyári időszámításra. Az évente kétszer szükséges átállásnak azonban lehet, hogy vége lesz. Legalábbis esély van rá, amennyiben áprilisban a parlament megszavazza az óraigazítások megszüntetését Magyarországon.
Ha ez megvalósulna, akkor egész évben a nyári időszámítás lenne érvényes. Ehhez az Európai Uniónak is jóvá kellene hagynia a dolgot – írta a 24.hu.
Már többször felmerült az ötlet, hogy felesleges az állandó óraállítás. Ám tavaly ősszel a jobbikos Kepli Lajos hivatalosan is kezdeményezte az óraátállítás megszüntetését. A témát az országgyűlésben is megvitatták.
A képviselő akkor azt mondta: „Elkapkodni semmit nem kell, leghamarabb tavasszal születhet döntés. Vagy egész Európa eltörli, vagy senki.”
Megkérdezték a politikust, hol tart az ügy. Ő azt mondta, hogy akár az idén is eltörölhetik az évente kétszeri átállás. Kepli Lajos szerint ez jogi értelmezési kérdés.
Az EU-ban érvényes szabályok szerint, amelyik országokban alkalmazzák a téli-nyári időszámítást, ott az átállásnak egy napon kell megtörténnie. Jelenleg minden tagállamnál használják az átállást.
Arra viszont nincs rendelkezés, hogy az évi kétszeri átállás kötelező lenne– mondta a riporternek.
A Jobbik idén újra elővette az előterjesztést, ami most a Ház gazdasági bizottságánál van. Pár hét múlva lehet vita róla, és ha hozzájárulnak, akkor további egy-két hét szükséges ahhoz, hogy a módosító indítvány a plenáris ülés elé kerülhessen, és ott megtörténjen a zárószavazás. Ha minden a tervek szerint halad, akkor áprilisban kiderül, hogy kell-e ősszel megint téli időszámításra állni, vagy marad a nyári.
A képviselő szerint a kormánypártok eddig támogatták a javaslatot, de mostanában úgy látszik, mintha visszakoznának.
Az Európai Unióban 1996 óta egységesen alkalmazott módszer azon alapul, hogy március 21. és szeptember 21. között hosszabbak a nappalok, mint az éjszakák, az órák előreállításával az ébrenlét jobban egybeesik, így kevesebb energiát kell világításra használni.
A Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. szakemberei 1949 óta gyűjtik és elemzik a mindenkori fogyasztási adatokat, amelyekből az látszik, hogy a tavaszi óraállításkor látványosan változik az esti órák terhelése, hiszen egy órával később kell felkapcsolni a lámpákat. Az átállítás előtti és utáni időszakot összehasonlítva naponta 1,5-3 százalékos fogyasztáscsökkenés tapasztalható az átállítást követő időszakban.
Éves szinten körülbelül 100-120 gigawattórával kevesebb áramot használ a lakosság a nyári időszámítás ideje alatt, ami 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg, és 4-5 milliárd forinttal csökkenti az ország „áramszámláját”.