Történelem

A község neve 1281-ben tűnik fel először, de az oklevél csak mint földet említi „terra Loh” alakban. 1282-ben IV. (Kun) László eme területet Kinizsi Guntyernek adta. Karácsond határosa, 1310-ben Kuchc fia Lőrincz itteni örökölt földrészét leényaira, Erzsébetre, Scolasticára és Katalinra hagyta.
E terület 1326-ban már nemesi birtokként kerül említésre Leeh alakban. Kuchc unokái: Natus fia János fia Antal és unokafia Cosma fia János és ennek Péter fia, valamint Mihály fia Lőrincz fia Miklós karácsondi nemesek osztoztak meg a Rásonyvölgyében fekvő karácsondi földeken, Déki fele a rajta fekvő telekkel Miklósé lesz Leeh határral.
1353-ban itt él Lechi János, aki mint szomszéd jelen volt Poháros Péter helyszíni perénél Sápon. 1392-ben említést találunk Léhi Tamásról, aki az 1427-es összeírásban egy adózó jobbágyportával szerepel a Keresztessy-család birtokában. 1455-ben Léhi István is itt élt.
1522-ből ismerjük bírójának nevét: Kozma Dömjén, esküdtje Tóth Ambrus. A családnevekből következtethetünk arra, hogy magyarok lakják.
Bornemissza Gergely deák az egri vár védelmében való kimagasló helytállásáért 1553-ban két királyi birtokadományban részesült, melyek közül egyikként az Abaúj megyei Léh falut nyerte el. Léh 1638-ban meghódolt a török uralomnak és summájukat az egri pasa állapította meg.
A helybéliek 1713-ban sövényből, fából emeltek maguknak kis kápolnát. Ezt a nagyobb számú katolikus lakosság 1734-ben birtokba vette, s Lipót nevű minorita páter által tartott népmisszió alkalmával Nepomuki Szent János tiszteletére megáldotta. 1764-ben a sövényből készült kápolnát, az aszalói plébános szerint inkább galambdúcnak lehetett nevezni. Az első plébánosnak még nem volt építve paplak, 1773-ban egy Horváth Farkas nevű földesúr kúriájába lakott. A földesúr váratlan halála miatt nem tudott gondoskodni a plébános megélhetéséről, így a pap szegényes életkörülményei és nyomora miatt a más vallásúak szemében gúny tárgya lett. Ekkor tejedt el azon közmondás, „Léhen, ahol a pap meghalt éhen”. 1823 és 1826 között új templom épült klasszicista stílusban, titulusa „Jézus Szent Szíve”.
1901-ben már önálló postája van a falunak. A léhi posta 1972-ben megszűnt és 1996-ban sikerült az önkormányzatnak visszaszereznie.
1949-ben a volt földesúri birtokon Állami Gazdaság alakult, mely országos nevet szerzett a községnek. Jogutódja ma az Abaúji Charolais Mg Rt. Központja, Hegyi Zsigmond 1911-ben épített eklektikus stílusú kastélya lett, amely ma is a község nevezetes épülete.
A két világháborúban a község 17 hősi halottat áldozott.
1986-ban három község összefogásával (Kázsmárk, Léh, Rásonysápberencs) megépült az orvosi rendelő és lakás. Az óvodát 1973-ban alakították ki a Hegyi-kastély múlt századbeli épületéből, melyhez az önkormányzat a Millennium évében egy új szárnyat építtetett, mivel azt a két község (Léh, Rásonysápberencs) kinőtte.
1990-ben lezajlott választások után a polgármester és a testületi tagok kezükbe vették a falu irányítását, és annak gyarapításán munkálkodnak napjainkban is. Összetartásra jellemzően immár negyedik választás alakalmával is megválasztották polgármesternek Csongrádi Antalt, mint a körjegyzőségben szereplő másik két polgármestert is. A képviselők körében sem nagyok a változások, hisz legtöbbje már 2-3 ciklusban dolgozik.
1992-ben vezetékes ivóvíz-, 1993-ban kábel-TV-, 1994-ben Falugondnoki-, 1996-ban gázvezetékhálózat épült. 1998-ban felújították a polgármesteri hivatal és a művelődési ház épületét. 2003-ban a szennyvízhálózatot készítették el. Ugyancsak 2003-ban került sor a régi általános iskola teljes felújítására és korszerűsítésére az 1-2 osztályosok részére.
A faluban sikerült minden utat szilárd burkolatúvá tenni.
2002-ben 100 év óta nem tapasztalt árvíz tört a falura, mely sok házat megrongált, egyet pedig elmosott, ezek javítása a mai napig is tart.
Az önkormányzat megalakulása utáni évtől a falu karácsonykor megrendezi a szeretet ünnepét, ahol a polgármester és a testület műsoros est keretében köszönti és megajándékozza az időskorúakat.
A helyi lakosok részt vesznek a hat éve megrendezésre kerülő Csereháti vetélkedőn, melyen egy év kivételével mindig a léhi község lett az első.
A mikulás ünnepséget minden évben megrendezik, ahol a gyermekek ajándékot kapnak.
Mindenszentek ünnepén megkoszorúzzák a hősök sírját, és gyertyát gyújtanak az idegen földben eltemetett léhi hősökért.
Augusztus 20-án kétévente fakunapot, március 15-én ünnepséget és koszorúzást tartanak.

Turisztikai látnivalók

Római katolikus templom

Az 1823-26 között klasszicista stílusban épült templom titulusa „Jézus Szent Szíve”. A templom tornya klasszicizáló, karcsú gúlasisakos. A hajó kétboltszakaszos, a szentély keskenyebb, csehsüveggel és félkupolával fedett íves záródású. Az orgonakarzat két pilléren nyugvó kidomborodó mellvédü. A régi, Nepomuki Szt. Jánost ábrázoló főoltárkép jelenleg a sekrestyeajtó fölött függ. A főoltáron adoráló angyalpár és négy nagyméretű, piramis alakú poliondíszes apácamunkával készült ereklyetartó. A szentélyben kovácsoltvas barokk keresztelőkút vörösréz medencével. A diadalívben konzolon barokk Szt. Anna, valamint sugárkoszorúval körülvett Madonna-szobor. Szószéke rendkívül finom kompozíciójú, figurális dísz nélküli festett-faragott asztalosmunka.

Ekelektikus stílusú kastély
A kastély, melyet Hegyi Zsigmond építtetett, jelenleg az 1949-ben alakult Állami Gazdaság központja.
Cím: LéhKossuth út 4/1
Tel: +36 (46) 474 163
E-mail:
Web: http://www.menet.hu