A Demokrata Párt vezetői és támogatói is arra a kérdésre keresik a választ, hogy melyik jelölt veheti fel legnagyobb eséllyel a harcot Donald Trump elnökkel szemben az amerikai novemberi választáson.

Egy hét múlva eldől, hogy melyik demokrata párti jelölt lehet a befutó. Egyelőre a magát demokratikus szocialistának valló Bernie Sanders van nyeregben. De akárki lesz Trump kihívója, nem lesz könnyű dolga, ugyanis a gazdaság jól teljesít.

A CNN hírportálon megjelent elemzés szerint sok szempontból hasonló helyzetben van Bernie Sanders vermonti szenátor, mint Donald Trump négy éve, amikor elindult a republikánusok jelölőgyűlésén az elnökségért folyó küzdelemben.

Az üzletember Trump kívülről érkezett a pártba, és a politika minden szabályát felrúgta, nem próbált koalíciókat építeni. Támogatói körében nagyon népszerű volt, annak ellenére, hogy személye megosztotta a pártot.

Sok elemző szerint most hasonló forgatókönyv látszik kibontakozni. A magát demokratikus szocialistának valló vermonti szenátor szintén populista retorikával építette fel saját bázisát, és támogatói hevesen bírálják a párt vezetőségét. Sanders nem tagja a Demokrata Pártnak, de politikai elképzeléseivel balra tolta.

Sanders eddig mindhárom demokrata párti jelölőgyűlést megnyerte, és már ő számít a demokraták favoritjának.

A CNN januári felmérése szerint a demokrata párti választók mindössze 24 százaléka gondolta, hogy a Sanders megverheti a hivatalban lévő elnököt, és 45 százalékuk Obama elnök egykori alelnökében, Joe Bidenben bízott. Már megfordult a trend, és most sokan keresik a választ arra, hogy tényleg Sanders lehet-e a megfelelő jelölt.

Sanders, a politikai celeb

A CNN idézi a Vanity Fair magazin publicistáját, aki szerint Sanders tökéletes jelölt lehet Trump ellen. „Politikai celeb, az emberek ismerik politikai álláspontját, amit következetesen képvisel. Ez pedig a demokratikus szocializmus, ami miatt még saját pártján belül is bírálat éri” – írta Pete Hamby.

A 78 éves politikus kampányában következetesen képviseli elképzeléseit, hogy mindenkinek alanyi jogon járna az állami egészségügyi ellátás, eltörölné a diákok adóhitelét, és óriási beruházásokkal környezetvédelmi, úgynevezett zöldtervet valósítana meg.

Ezek megvalósítása 80 ezer milliárd dollárba kerülne számítások szerint. A politikus azzal érvelt: ha nem lépnek, az egészségügyre az elkövetkező tíz évben 50 ezer milliárd dollárt kell fordítani, miközben az általa javasolt átalakítás következtében az állampolgároknak évente kevesebb mint 12 ezer dollárt kellene fizetniük a biztosításért. A környezetvédelmi tervet elengedhetetlennek nevezte, mondván, „a létünk van veszélyben”.

Sanders politikai érvelése sok szempontból megegyezik Trumpéval.

Abban bízik, hogy megszólíthatja a politikai intézményrendszertől elforduló munkás szavazókat.

Sanders párton belüli esélyeit azonban nagyban befolyásolják a Demokrata Párton belüli törésvonalak.

Szombaton Dél-Karolinában, március 3-án pedig 15 államban tartanak jelölőgyűlést. Az amerikai kampányzsargonban csak szuperkeddként jegyzett eseményen véglet eldőlhet, hogy kit jelölnek a demokraták a posztra.

A Pew közvélemény-kutató felmérése szerint a párt szimpatizánsainak 15 százaléka vallotta magát nagyon liberálisnak, 32 százalékuk liberálisnak, 38 százalékuk mérsékeltnek és 14 százalékuk liberális-konzervatívnak. A felmérés azt mutatja, hogy a Demokrata Párt nem egy baloldali formáció, és a párt centrumának megnyerése nem biztos, hogy egyszerű lesz Sanders számára – írta a CNN.

A legfrissebb Gallup-felmérések szerint az amerikaiak mindössze 27 százaléka vallotta magát demokratának, és 30 százalékuk konzervatívnak, míg a legnagyobb súlyt a függetlenek képviselik 42 százalékkal. Sanders vagy bármelyik demokrata jelölt helyzetét nem könnyíti, hogy az Egyesült Államok továbbra is alapvetően egy konzervatív ország. A megkérdezettek 37 százaléka konzervatívnak tartja magát és csak 24 százalékuk liberálisnak. A centrumba a 35 százalékuk tartozik.

A Gallup felmérése szerint

az amerikai választók szemében nem tűnik túl népszerűnek a demokratikus szocializmus politikája.

Egy ilyen politikát képviselő személyre kevesebb amerikai szavazna, mint egy meleg, ateista vagy muzulmán jelöltre. Nem véletlen, hogy a Trump kampányában folyamatosan ezzel riogatja bázisát és a mérsékelt szavazókat, mivel jól tudja, hogy ebből politikai tőkét lehet kovácsolni.

Ahhoz, hogy Bernie Sanders megszerezze a győzelemhez minimálisan szükséges 270 elektori szavazatot, ahhoz saját bázisán túl meg kell nyernie a középen állók szavazatait, ami, látva baloldali elkötelezettségét, nem kis munkával jár majd – emelte ki a CNN elemzése.

A gazdaság Trump kezére játszik

A felmérések azt mutatják, hogy a gazdaság területén jobban teljesít az elnök, mint amilyen az általános megítélése. Donald Trump támogatottsága hónapok óta stabilan 43 százalékon áll,

de ugyanez az arány már 52 százalékos volt, amikor a gazdaság kezeléséről kérdezték az embereket.

A képet árnyalja némileg az eluralkodott a koronavírus-pánik miatt bekövetkezett, látványos zuhanás az amerikai tőzsdéken,.

Szintén a demokrata párti jelöltek dolgát nehezíti, hogy az amerikaiak 53 százaléka válaszolt úgy, hogy javult pénzügyi helyzete, 29 százalékuk úgy, hogy nem változott, míg csak 16 százalék mondta azt, hogy romlott.

Elemzők szerint kulcsfontosságú, hogyan ítélik meg az amerikai gazdaság helyzetét a választók novemberben, valamint az, hogy a billegő államokban, hogyan tud teljesíteni a Demokrata Párt jelöltje. 2016-ben az országos listán Hillary Clinton hiába kapott több voksot, az elektori szavazatok alapján mégis Donald Trump érte el a győzelemhez szükséges minimális 270 szavazatot.

Összefoglalva, a CNN elemzése szerint megvan az esély arra, hogy Sanders győzzön novemberben, ugyanakkor sok racionális érv szól amellett is, hogy valós kockázatot rejt a demokraták számára, ha egy demokratikus szocialista elveket valló elnökjelöltet indítanak egy politikailag konzervatív országban.

Hirado, Hirmagazin.eu

ElőzőMagyarországra látogat Ferenc pápa
KövetkezőMár az Egyesült Államokban is van halálos áldozata a vírusnak (18+)
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza