A nyugati masszázstípusok közül a svédmasszázs a legelterjedtebb, és méltán népszerű mind a masszőrök, mind a kényeztetésre, gyógyulásra vágyók körében. Sok más masszázstípusban is alkalmazzák a svédmasszázs klasszikus fogásait – a dörzsölést, a gyúrást és a simítást – és ezeknek is köszönhető, hogy a jól végzett masszázs egyszerre pihentet és frissít, miközben regenerálja a szervezetet.
A svédmasszázsnak számos jótékony hatása van, de közülük az a legfontosabb, hogy oldja az izomfeszültséget -ezáltal gyors fájdalomcsillapítóként is alkalmazható. Emellett fokozza a vér- és nyirokkeringést, ami hozzájárul a sejtek jobb tápanyagellátásához és segíti a test méregtelenítését. Figyelemre méltó a stresszűző hatása, amivel napjainkban szinte mindannyiunknak jó szolgálatot tehet. Hosszabb távon orvosolhatja az alvásproblémákat, a kimerültséget, de gyakori főfájás esetén is megoldást jelenthet.
1 – Kezdjük a simítással!
A simítás a masszázs bevezető szakasza, mert ez segít abban, hogy ráhangolódjunk a masszázsra és arra, akit kezelni fogunk. A gyengéd simítás lehetővé teszi, hogy létrejöjjön és stabilizálódjon a bőrkontaktus, amit igyekeznünk kell fenntartani a masszázs teljes időtartama alatt. Ha erre odafigyelünk, a masszázsolajat egyenletesen oszlathatjuk el a bőrön, így gördülékenyebbek lesznek a kényeztetést szolgáló mozdulatok, és a masszázst még pihentetőbbnek érezheti az, aki részesül benne.
A masszázst érdemes finom simításokkal felvezetni; már ezzel is fokozhatjuk a vér- és nyirokkeringést, amely ezután csak tovább élénkül. Ezután kezdődik az izmok ellazulása, ami hozzájárul a stressz oldásához. Ha a masszázsban részesülő félnek nincs ellenére, a finom mozdulatokat felválthatják az erőteljesebb, ám továbbra is kíméletes, mélyebbre ható simítások. Ezekkel tovább fokozhatjuk a már felélénkült keringést, és feltérképezhetjük, hogy a kezelt személy izomszövetei mely testtájakon keményebbek, görcsösebbek. A simításnak ez a fajtája a lélekre is hat: akit masszírozunk, fokozatosan elengedi magát és a benne munkáló feszültséget.
Tipp: Mindkét tenyerünket partnerünk medencéjéhez tesszük, majd lassú, enyhe nyomást kifejtő mozdulattal feltoljuk a kezünket a válláig. Innentől csak az ujjbegyünkkel érintjük a bőrét, és finom simítással visszatérünk a kiindulóhelyzethez.
Ez a masszázsfogás leginkább ahhoz hasonlít, ahogyan a tésztát dagasztják a gyakorlott háziasszonyok. Természetesen ezt a mozdulatsort se kell túl erősen végezni, hiszen a célunk elsősorban az, hogy a masszázs jó érzést keltsen abban, aki kapja.
Ha ügyesen és kíméletesen gyúrunk, a megmerevedett izmok érezhetően lazábbá válhatnak, és a bőr alatti izmokat, zsírréteget is átmozgathatjuk. Nem kell megijedni, ha ennek hatására a masszírozott felület kipirosodik, vagy kissé átmelegszik, hiszen ez annak a jele, hogy felpezsdült a vér- és nyirokkeringés. Ezt a masszázsfogóst érdemes kitartóan alkalmaznunk például azokon a részeken, ahol narancsbőr alakult ki, mert nagyban hozzájárulhat a salakanyagok eltávolításához.
Tipp: Hüvelyk- és mutató ujjunkkal összefogunk egy nagyobb bőrfelületet, és finoman csipkedni, nyomkodni, húzogatni kezdjük. Tényleg csak olyan erősen és addig végezzük, ameddig jólesik! Ahhoz, hogy hatékony legyen, nem kell, hogy fájjon!
Forrás: wikipedia / Delina