Home Főhírek Gazdaság Lecserélik a forintot: íme a régi és az új bankjegyek

Lecserélik a forintot: íme a régi és az új bankjegyek

70 éves a magyar forint. Cultura.hu

A minap jelentette be az MNB, hogy a jelenleg forgalomban lévő 500 forintos bankjegyet is bevonják, ezzel a végéhez ér a forint bankjegyek cseréje.

70 éves a magyar forint. Cultura.hu

Az új bankjegysorozat élénkebb, modernebb színeket kapott, de a külsőségeken kívül egy sor új, nehezebben hamisítható biztonsági elemmel nyomják a bankókat.

Egymás mellé téve a bankjegyeket elmondható, hogy egyáltalán nem összetéveszthetőek egymással a régi és az új sorozat bankjegyei.

Összegyűjtöttük egyetlen képen, hogyan néznek ki a régi és az új bankjegyek, és hogy milyen ütemben vonják ki a régieket a forgalomból.

Az MNB 2014-ben kezdte meg a forgalomban levő forintbankjegyek cseréjét, az előző bankjegy-sorozatot 1997-től bocsátotta ki a jegybank. Az új bankjegyek alapvetően a színárnyalatukban illetve kis mértékben a képi megjelenésükben térnek el régiektől.

A bankjegyek előoldalán szereplő személyek, és a hátoldalán látható helyszínek nem változtak, csak a szövegek elhelyezése és méretezése változott a színen kívül. Ezen kívül fontos változás, hogy az új bankjegyek új biztonsági elemeket kaptak, így a korábbinál is nehezebb hamisítani a magyar fizetőeszközt.


Az alábbi képeken összegyűjtöttük a régi (bal oldal)és az új (jobb oldal) bankjegyek első és hátsó oldalát. A tévhitet, miszerint könnyen összetéveszthető a két bankjegysorozat, szerintünk az alábbi ábrák elég egyértelműen megcáfolják.

A bankjegyek bevonása csak azt jelenti, hogy az adott bankjegycímlet elfogadása a készpénzforgalomban való fizetések során nem kötelező. A bevonás nem jár automatikus értékvesztéssel, mivel a bevonási határnapot követően a bankok és a posta három éven keresztül, területi korlátozás nélkül és díjmenetesen váltja át a bevont bankjegyeket törvényes fizetőeszközre. A bevont fizetőeszközök a jegybankban a bevonási határnaptól számított 20 éven keresztül – szintén korlátozások nélkül – átválthatók.

Az alábbi táblázatban összeszedtük a régi bankjegyek bevonásának menetrendjét, és hogy meddig lehet még beváltani őket. Érdekesség, hogy az egyik legtöbbet használt bankjegyet, a 10 ezer forintost már 2014 szeptember 2-án új köntösbe öltöztették, de a régi bankjegyek is használatban maradtak, ezek bevonásáról még nem született döntés.

Forrás: portfolio.hu

ElőzőHihetetlen, de már az állatoknak is rendeznek szépségversenyt! Íme, a szarvasmarháknak rendezett verseny! (A cikk videót tartalmaz)
KövetkezőEgyesült-Királyság: Rabokat osztanak be mezőgazdasági idénymunkákra?
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás