Forrás: MTI
„Leányvásárt” tartanak Pécsváradon: a Lukács napjához kötődő és először mintegy ötven évvel ezelőtt megrendezett esemény péntektől három napon át számos színes, érdekes programmal várja az érdeklődőket.

hirmagazin_2015-10-13_172349

Az idei rendezvénysorozat három kiállítással veszi kezdetét, melyekből megismerhetőek Hermai Béla néprajzi gyűjtő és fotográfus fényképei, a helyi tankerület felső tagozatosainak rajzpályázatra készült alkotásai, valamint a művelődési központ díszítőművészeti szakköröseinek kézimunkái – tájékoztattak a szervezők az esemény honlapján.

Kiemelték, hogy az egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó program a leányvásár szépe és legszebb párja választás lesz. A résztvevők a nem szokványos szépségverseny keretében népviseletben állnak a zsűri elé és lehetőséget kapnak rá, hogy a ruháikról és hagyományaikról beszéljenek. A bírálók ezek alapján döntik el, kik kapják a kézműves termékekből összeállított ajándékcsomagokat.

A Pécsváradi leányvásáron a főszerep hagyományosan az ország legkülönbözőbb pontjairól érkező néptáncosoké, népi együtteseké és népdalkórusoké, amelyek a művelődési központban és az épület előtt szórakoztatják a közönséget.

Ezen kívül fellép Pécsváradon az Ocho Macho, Charlie, a Magna Cum Laude, de leányvásári bál, utcabál, valamint Beleznay Endre és Egyházi Géza műsora is szerepel a programban – tették hozzá.

A gyermekeknek a MiaManó című műsort és a Fabula Bábszínház Vuk című bábjátékát ajánlják a szervezők, akik felhívták a figyelmet arra, hogy a látogatókat a főutcán népművészeti kirakodó vásár, a Szentháromság téren pedig az Ízek tere – borok tára fogadja.

Az ételek és borok kóstolásából, a hagyományos sütés fortélyainak bemutatásából megismerhető a térség gasztronómiai kultúrája – jegyezték meg.

Szombaton a pécsváradi Vár utcából rajtol el a Mecsek Rallye két futama, hogy ezzel is felhívják a figyelmet Baranya településeire, természeti adottságaira, színvonalas kulturális rendezvényeire.

A Pécsváradi leányvásárt 1966 óta rendezik meg mai, „felújított” formájában. Hagyománya a régmúltban gyökerezik: a török háborúkat átvészelt kis Baranya és Tolna megyei református falvak népének ifjúsága évenként találkozott egymással október 18-án, Lukács napján vagy az azt követő szombaton Zengővárkonyban, s a rá következő országos vásáron Pécsváradon. A vásár nemcsak a szükséges beszerzések, hanem a párválasztás alkalma és helyszíne is volt, az eseményt megelőző nap estjén tartott mulatságon ugyanis könnyebben köthettek ismeretséget az egymástól távoli települések házasulandó leányai, legényei. E pécsváradi hagyományt a csipkelődő népnyelv „kálomista búcsúnak” és „leányvásárnak” nevezte el.

hirmagazin_2015-10-13_172755 hirmagazin_2015-10-13_172818 hirmagazin_2015-10-13_172841

Kép: Google;