forrás: 180 perc/Kossuth Rádió

Több ügyintézési díj büdzséből való kimeszelésével vagy csökkentésével 10 milliárd forintot hagy az állam a lakosságnál. Az eljárások nemcsak hogy olcsóbbak, egyszerűbbek is lesznek, ami a közigazgatásban dolgozók létszámának optimalizálásával jár – erről beszélt a 180 percben Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár.

Nemsokára, a következő hónapokban indul a közigazgatási rezsicsökkentés. Kovács Zoltán területi közigazgatásért felelős államtitkár a 180 percben hangsúlyozta, az állam több beavatkozási pontot határozott meg, hogy csökkenhessen a bürokrácia és az állami rezsi, vagyis az egyes fizetendő ügyintézési díjak összege.

Lázár tárcája 10 milliárdot hagyna a mi tárcánkbanÜgyfelek állnak sorba egy postahivatalban, hogy feladják adóbevallásukat – archív. (MTI-fotó: Marjai János)

A Miniszterelnökség tisztségviselője hangsúlyozta, a kormány úgy döntött, hogy 2016-ban 10 milliárd forinttal több marad az állampolgárok zsebében az egyes díjak „kimeszelésével” vagy mérséklésével. Ennyivel kevesebb kerül a költségvetésbe, amihez még több jogszabályt kell módosítani, így az illetéktörvényt is.

A változások érintik egyebek mellett az autós, illetve személyi okmányokat, valamint cégiratokat, a telephely-engedélyezési eljárást, adóhatósági igazolásokat. Hozzátette: a főbb célok között van az adóigazgatás, az építésügy és az európai uniós pénzekhez való hozzáférés egyszerűsítése is.

Az államtitkár azt mondta, a bürokráciacsökkentés része az eljárások egyszerűsítése, a határidők rövidítése, hogy az ügyfél igényeit minél gyorsabban kielégítsék. Az új elképzelések szerint mindent elektronikusan kell majd intézni, így nem lehet például arra hivatkozni, hogy az adott dokumentum, levél elakadt a postán, későn adták fel. Ma már mintegy negyven eljárást lehet otthonról intézni, köztük a gyermekgondozási díjjal vagy a taj-kártyával kapcsolatos kérelmeket. Az egésznek a lelke, hogy a szükséges informatikát hogyan tudják majd felfejleszteni – emelte ki. Megjegyezte, korábban polgármester volt, és egy városrehabilitációs programhoz 79 kilogramm volt az előírt papírdokumentumok súlya, úgyhogy ráült a paksamétára, és nem ért le a lába.

Azzal kapcsolatban, hogy a polgárok milyen mértékben élnek az elektronikus ügyintézés lehetőségével, Kovács Zoltán azt mondta, ma még nincs mindenkinek lehetősége széles sávú internetet használni. Az állam ezért arról döntött, hogy a kormányzati ciklus végéig a 3,6 millió háztartásba elviszi a széles sávot, így mindenkinek azonos lesz az esélye élni az új szolgáltatás előnyeivel.

Kovács Zoltán arról is beszélt, hogy az egyik csomagnak, a bürokráciacsökkentést szolgálónak már megvolt a parlamentben az általános vitája, és összesen 110 törvényt módosít. Néhány héten belül sor kerülhet a zárószavazásra is, a jövő év január jé1-től lép hatályba.