Az Egyesült Államok azért nem fog csapást mérni Észak-Koreára, mert biztos abban, hogy a kelet-ázsiai országnak van nukleáris fegyvere – jelentette ki az orosz külügyminiszter az NTV televízió által vasárnap sugárzott interjújában az MTI szerint.
Szergej Lavrov szerint 2003-ban a Egyesült Államok „kizárólag” azért támadta meg Irakot, mert százszázalékos információjuk volt arról, hogy nem maradt ott semmiféle tömegpusztító fegyver.
Lavrov úgy vélekedett, hogy Koreára az amerikaiak nem fognak csapást mérni, mert nemcsak sejtik, hanem pontosan tudják, hogy vannak atombombái, és ezzel „gyakorlatilag mindenki egyetért”.
Mint mondta, ha ezt az elemzési eredményt „nem fogják fel az Egyesült Államokban”, akkor ellenőrizetlen zuhanórepülésbe szakadtunk bele, ami sok tíz-, ha nem százezernyi ember szenvedését okozza majd a két Koreában, valamint a szomszédos Japánban, Oroszországban és Kínában.
Az ENSZ-közgyűlés ülésszakának eddigi munkáját értékelve elmondta, hogy Oroszország eddig egyetlen országtól sem kapott konkrét javaslatot arra a kezdeményezésére, hogy vezényeljenek kéksisakos békefenntartókat a Donyec-medencébe.
Ha nem akarják ezt megvitatni, akkor mit tehetünk? Talán kényszerítsük őket? – fogalmazott Lavrov.
Szíriáról szólva Lavrov kijelentette, hogy az Iszlám Állam és an-Nuszra Front terrorszervezetek legyőzése után kiderül majd, hogy vannak-e más, esetleg politikai céljai az Egyesült Államoknak az arab országban a terroristák megsemmisítésén kívül. Mint mondta, az amerikaiak, többek között Rex Tillerson külügyminiszter arról biztosította Moszkvát, hogy a terroristák likvidálása Washington egyetlen célja.
Az orosz-amerikai viszonyról nyilatkozva úgy vélekedett, nincs értelme lebeszélni az amerikai vezetést arról a hitéről, hogy Oroszország fenyegetést jelent az Egyesült Államok számára.
.. Ha azt mondják nekünk (az amerikaiak), hogy fogjunk hozzá valamihez, akkor mi hozzá is fogunk. (De) ha az mondják, hogy mi jelentjük a legnagyobb fenyegetést az Egyesült Államok számára, akkor miről beszéljünk velük? Hogyan tudnánk ennek az ellenkezőjéről meggyőzni ezeket az embereket? – mondta.
Közölte, hogy az Egyesült Államokban kiüríttetett és átvizsgált, orosz tulajdonban lévő diplomáciai ingatlanok ügyében az orosz külügyminiszter ügyvédi irodákkal tárgyal és gyűjti a kereset összeállításához szükséges dokumentumokat.
Az Egyesült Államoknak az ENSZ reformjára vonatkozó javaslatáról nyilatkozva – az erről szóló amerikai nyilatkozatot Oroszország, Kína és Franciaország nem írta alá – Lavrov óvatosságra intett és hangsúlyozta, hogy annak nem szabad megzavarnia a világszervezet munkáját.
Szavai szerint régóta nem újdonság, hogy az ENSZ-en van „hájfelesleg”, amit azzal magyarázott, hogy mindegyik „abszolút indokolt módon” részese kíván lenni a világszervezet munkájának.
Amikor le fogjuk vágni ezt a hájat, nem szabad megsértenünk a szervezet élő organizmusát – mondta.
Kijelentette, hogy Oroszország, függetlenül attól, hogy nem írta alá a nyilatkozatot, üdvözli Donald Trump amerikai elnök kormányának az ENSZ-ben való érdekeltségét.
Sokkal rosszabb lenne, ha figyelmen kívül hagynák az ENSZ-t – mondta.
Elismerte, hogy az amerikai dokumentumba foglalt, az ENSZ hatékonyságának növelését célzó elvek többsége „nagyon nehezen vitatható”. Kifogásolta azonban, hogy Washington nem volt hajlandó ezeket előzetesen megvitatni.
Amerikai bombázók repültek el Észak-Korea mellett
Katonai haderejének bemutatása céljából B-1B típusú bombázórepülőket és F15-ös vadászgépeket küldött Észak-Korea keleti partjai mellé az Amerikai Egyesült Államok szombaton. A Pentagon közlése szerint ezzel azt üzenték:
az amerikai elnöknek sokféle katonai eszköze van arra, hogy bármilyen fenyegetést visszaverjen.
Dana White, a Pentagon szóvivője szerint a helyzet komolyságát mutatja, hogy a 21. században még nem repültek ennyire távolra amerikai vadászgépek és bombázók a demilitarizált övezettől északra.
Készek vagyunk bevetni az Amerikai Egyesült Államok teljes haderejét, hogy megvédjük hazánkat és szövetségeseinket.
Donald Trump kedden az ENSZ-közgyűlésén azt mondta, hogy kész elpusztítani Észak-Koreát, amennyiben az nem áll le a provokációval. Az erődemonstrációt a Washington és Phenjan között az elmúlt napokban folyt heves szóváltás után tartották, amikor Donald Trump amerikai elnök őrültnek nevezte Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt, aki „egy eszement ember zagyvaságainak” mondta Trumpfenyegetőzését arról, hogy Phenjan soha nem látott „tüzet és haragot fog” tapasztalni, ha tovább provokálja Washingtont.
A mostani bejelentés röviddel azelőtt érkezett, hogy az észak-koreai külügyminiszter beszédet mondott volna az ENSZ-ben. Ri Jong-ho szombaton arról beszélt, hogy
az amerikai elnök sértő kijelentéseire visszafordíthatatlan hibaként tekintenek és emiatt elkerülhetetlen, hogy észak-koreai rakétákkal megcélozzák az USA-t.
A külügyminiszter hozzátette: Donald Trump drágán meg fog fizetni az Észak-Korea teljes elpusztításáról szóló kijelentéséért. Ri Jongho még csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a kommunista ország nem vetette el annak a lehetőségét, hogy a Csendes-óceánon teszteljen egy hidrogénbombát. Az ENSZ közgyűlés szombati, általános vitáján azt mondta, hogy országának az Egyesült Államok miatt kell nukleáris fegyvereket birtokolnia.
Észak-Korea már csak néhány lépésre van attól, hogy atomhatalommá váljon,
jelentette ki a külügyminiszter, hozzátéve, hogy a phenjani rezsim végső célja, hogy hatalmi egyensúlyra lépjen az Egyesült Államokkal. Hozzátette: kilátástalan abban reménykedni, hogy Észak-Korea egy hajszálnyit is változtat álláspontján a szigorúbb szankciók következtében.
Szombaton hajnalban kisebb erejű, 3,4-es erősségű földrengés rázta meg Észak-Koreának azt a részét, amely nem messze található a nukleáris kísérletek helyszínétől, a kínai szakértők szerint azonban természetes rengésről volt szó, nem atomrobbantásról.
(BBC, Reuters, The Hill, MTI, kiemelt kép: amerikai B-1B Lancer bombát dob le egy, a dél-koreaikkal közösen lefolytatott hadgyakorlat során, Europress/AFP PHOTO/Dél-koreai Védelmi Minisztérium)
Képek: RT, Világbiztonság, Isha Wararka Puntland