Utoljára 2015-ben volt látható részleges napfogyatkozás Magyarország területéről, ezért is kecsegtet különleges élménnyel az október 25-én, kedden a déli órákban országosan megfigyelhető különleges jelenség.

De mi is az a napfogyatkozás?

Napfogyatkozás akkor következik be, amikor a Hold a Föld és a Nap között áll, vagyis kizárólag csak újhold idején. Mivel a Hold és a Föld pályasíkja 5,15 fokot zár be egymással ezért nem minden újholdkor takarja el a holdkorong a Napot, hanem csak akkor, ha a Hold – a Föld bizonyos részéről nézve – pontosan elfedi a Napot.

A napfogyatkozás létrejöttét szemléltető ábra. Napfogyatkozás kizárólag csak újhold idején jöhet létre akkor, amikor a Hold és a Nap egy vonalban állnak. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/MIKE RUN

A Hold Földtől számított közepes távolsága 384 400 kilométer, de ez nem tekinthető állandó értéknek, mert földközelség idején ez a távolság 363 104 kilométerre csökken, földtávolságkor pedig 405 696 kilométerre nő. Újholdkor tehát ahhoz, hogy a Hold teljesen eltakarja a Napot,

MINDKÉT ÉGITEST LÁTSZÓLAGOS ÁTMÉRŐJÉNEK EGYFORMÁNAK KELL LENNI, ÉS PONTOSAN EGY SÍKBAN KELL ÁLLNIUK.

Ilyenkor beszélünk teljes napfogyatkozásról.

A Föld-Hold közepes távolság kereken 384 400 kilométer. FORRÁS: WALLPAPER

Ha a teljes napfogyatkozás idején a Hold éppen apogeumban van, vagyis a Földtől maximális távolságra áll, kisebb látszólagos átmérője miatt a Nap pereme ilyenkor izzó gyűrűként öleli körül a Holdat, ezt nevezik gyűrűs napfogyatkozásnak.

Részleges napfogyatkozáskor a Hold nem fedi el teljesen a napkorongot. 80 százalékos vagy annál nagyobb fedés esetén már erősen érződik a környezeti fénycsökkenés. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS

A legfrissebb hírek itt!


Részleges napfogyatkozás esetén a holdkorong nem takarja el teljesen a Napot, hanem annak csak kisebb-nagyobb részét fedi el. Ilyen típusú napfogyatkozást láthatunk hazánk területéről holnap, 2022. október 25-én, kedden.

Érzékelhető lesz a megvilágítás csökkenése, a fény és a színek fakulása is

Budapestről nézve a Hold délelőtt 11 óra 18 perckor lép be a napkorong elé.

A FOGYATKOZÁS LEGNAGYOBB FÁZISÁT DÉLUTÁN 1 ÓRA 25 PERCKOR ÉRI EL,

ekkor a fővárosból nézve mintegy 33 %-os lesz a napkorong kitakarása. Az ország különböző területein azonban más és más lesz a kitakarás mértéke. Legjobban az északkeleti területeken fogja elfedni a holdkorong a Napot, itt a kitakarás 39% körül várható. Ezzel szemben az ország délkeleti régiójában 28%-os lesz a fedettség.

A Magyarországról ma látható részleges fogyatkozás szimulációs ábrája a napkorong kitakarásának maximális mértékét mutatja be. FORRÁS: SVÁBHEGYI CSILLAGVIZSGÁLÓ/STELLÁRIUM

A részleges napfogyatkozás délután 13 óra 33 preckor ér véget, a Hold ekkor fog kilépni a napkorong elől.

MA a NAPFOGYATKOZÁS A FÖLD EGYETLEN PONTJÁRÓL NÉZVE SEM LESZ TELJES.

A napkorong legnagyobb, 82%-os kitakartsága a szibériai Ob folyam mentén Szalehard környékén lesz megfigyelhető. A jelenség szinte egész Európából, Nyugat-Ázsiából, valamint Északkelt-Afrika egy részéről fog látszani.

A 2022. október 25-i részleges napfogyatkozás láthatóságát bemutató térkép. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/EKKEHARD DOMNING

A hazánk területéről utoljára megfigyelhető részleges fogyatkozás idején, 2015-ben 59%-os volt a fedettség,

DE MA a FOGYATKOZÁS SORÁN IS ÉSZLELHETŐ LESZ A MEGVILÁGÍTÁS CSÖKKENÉSE,

valamint a fény és a színek fakulása. Aki elmulasztja a keddi részleges napfogyatkozás megfigyelését, annak öt évet kell várnia a következő, Magyarországról is látható részleges fogyatkozásig.

Legközelebb 2026-ban lesz látható Európából teljes napfogyatkozás ( a kép illusztráció). FORRÁS: MTI/EPA/EFE/NICO AGUILERA

A 2027. augusztus 2-i fogyatkozás során 47%-os lesz a napkorong kitakarása. Ha valaki ennél hamarabb szeretne napfogyatkozást látni, annak a 2026. augusztus 12-én Dél-Spanyolországból látható teljes fogyatkozás megtekintése lehet a legközelebbi látányos égi esemény.

origo

Hirmagazin.eu