Home Tudástár Csillagászat, űrkutatás Látványos grönlandi gleccser lencsevégen

Látványos grönlandi gleccser lencsevégen

2015 02 21 000410
Forrás: NASA | 2015. 02. 20. 15:20:00

A Landsat műhold mutatós jégfolyamot fotózott Grönlandon, amely szimmetrikus formájával kitűnik környezetéből.
Ha nyomon követjük egy serpenyőbe öntött palacsintatészta szétterülését, némi fogalmat alkothatunk az előtéri gleccserek mozgásáról. Eme jégfolyamok akkor születnek meg, amikor egy meredek völgyből viszonylag sík terepre ér a jég. A gleccsertípus jól ismert közel szimmetrikus, legyezőszerű lebenyéről.

A grönlandi Elefántláb-gleccser formája például olyan egyedi, hogy az űrből figyelve igencsak kitűnik környezetéből. A Landsat-8 műhold OLI (Operational Land Imager) készüléke 2014. június 21-én készítette a fotót.

Elefántláb-gleccser (Fotó: NASA/Landsat)

A felvétel nagy felbontásban

Tom Neumann, a NASA kutatója szerint az Elefántláb kitűnő példája az előtéri gleccsernek. „Valójában gyakran eme típust vele szemléltetik, mivel annyira szimmetrikus” – tette hozzá.

A Grönland északkeleti részén, a Kronprins Christian-föld névre keresztelt félszigeten található és nem kapcsolódik össze a sziget fő jégtakarójával, hanem a perifériáját pettyező gleccserek és jégsapkák hálózatának részét képezi.

Kimutatták, hogy eme félreeső jégfolyamok és jégsapkák egészében véve Grönland teljes jégtakarójának csak 5-7 százalékáért felelnek, de a tengerszint emelkedését elősegítő közreműködésében 20 százalékkal vesznek részt.

Exit mobile version
Megszakítás