Figyelembe véve a várható január-augusztusi pénzromlási ütemet, azonnal adni kéne, a novemberi várható korrekciótól függetlenül.
A Pénzcentrumnak nyilatkozó nyugdíjszakértők úgy vélekednek, hatalmas nyugdíjkorrekciónak kell következnie novemberben, hogy ne legyen társadalmi katasztrófa.
A portál cikke szerint az idei infláció mára megette mind a tavalyi emelést, mind a 13. havi nyugdíjat, ezért fontos hír lehet, hogy a január-augusztusi, 15 százalékosnál magasabb (várhatóan 22 százalék körüli) pénzromlási adat azt vetíti előre, hogy nagy emelés jön majd a kompenzáció pillanatában, novemberben.
A szabály a következő: az év elején annyival kell emelni a nyugdíjakat, amennyi a kalkulálható infláció mértéke, ha több annál, akkor novemberben kompenzáció jön, igaz, addig a nyugdíjasok „hiteleznek” az államnak. A törvény viszont azt is kimondja, hogy figyelni kell a január-augusztusi inflációt is, abból ugyanis lehet következtetni arra, mi lesz novemberre.
Farkas András nyugdíjszakértő a portálnak elmondta: szerinte az év közepi emelésre, illetve kompenzációra már semmi esély nincs, mert azt már bejelentették volna. Az viszont biztos, hogy a nyugdíjasok nagy bajban vannak. Az a tény, hogy a január-augusztus közti infláció bőven 15 százalék fölött lesz, szerinte legalább 3-3,5 százalékos emelést jelent majd – az már egy másik kérdés, hogy valószínűleg ez sem lesz elég semmire. Szerinte ráadásul az árstopok végével még egy drágulási hullám jöhet. Szerinte nem szabad azt sem elfelejteni, hogy még mindig félmillió olyan nyugdíjas van az országban, akiknek a havi nyugdíja a százezer forintot sem éri el.
Süle-Szigeti Bulcsú, a Bankmonitor nyugdíjszakértője szerint most azonnal is kellene valamit adni a nyugdíjasoknak. A Bankmonitor publikus elemzései szerint már 2023 nyarán is indokolt lenne egy 4,6 százalékos nyugdíjkorrekció, majd novemberben kellene még 3 százalék, 2024 januárjában pedig 6 százalékos.
Az idén januári rendes nyugdíjemelés mértéke 15 százalék volt.