Egy friss kutatás szerint a Holdon található por komoly veszélyt jelent az emberekre nézve.
A GeoHealth című folyóiratban publikált tanulmány szerint a holdpor súlyosan károsítja az emberi sejteket. A laboratóriumi körülmények között előállított holdporról kimutatták, hogy iszonyatosan mérgező, a tüdő és az agy sejtjeinek 90 százalékát képes elpusztítani.
A holdpor teljesen eltér a Földön található portól, mivel rendkívül éles. Ez annak köszönhető, hogy a Holdon nincs szél, ami a porszemeket erodálná, így azokat mélyen belélegezve az emberek tüdősejtjeit az éles felszínű porszemek szabályszerűen „felszeletelik”.
De nem ez az egyetlen probléma. Mivel a Holdat nem védi a földihez hasonló atmoszféra, a napszél töltött részecskéi akadálytalanul bombázhatják a felszínt, amelynek nyomán a holdpor elektrosztatikusan feltöltődik. Töltött állapotban a porszemcsék a holdfelszín felett lebegnek, és könnyen rátapadhatnak az űrhajósok ruháira és eszközeire.
A most publikált kutatáshoz a kutatóknak a holdport elő kellett állítania, amihez a szakértők
- vulkáni hamut,
- lávafolyásokból származó szemcséket,
- valamint laborban előállított, üvegszerű anyagot használtak fel.
A New York-i Stony Brook University munkatársai (ők rekonstruálták az anyagot) a holdpor-utánzatot emberi tüdősejtekkel és egerek agysejtjeivel keverték össze.
Háromfajta szemcseméretet teszteltek a kutatók, és kiderült, hogy mérettől függetlenül mindig károsodtak a vizsgált sejtek.
A legpusztítóbbnak a legfinomabb szemcsék bizonyultak. De az életben maradt sejtek sem jártak jobban, bennük olyan DNS-károsodások keletkeztek, amik rák vagy más betegségek kialakulásához vezetnek.
Az Origo lapszemléje ugyanakkor felhívja a figyelmet, mert van megoldás erre a súlyos problémára. Az úgynevezett Elektrodinamikus Porpajzs (Electrodynamic Dust Shield) olyan elektromosan töltött panelekből épül fel, amelyek mind a töltött, mind a semleges részecskéket eltaszítják magukról. A technológiát már tesztelte a NASA a Nemzetközi Űrállomáson, az viszont még kérdéses, hogy az asztronauták ruháit is felvértezik-e a fejlesztéssel.
Forrás: 888.hu