Mire a nyaralásból hazatérünk, kertünkben vagy a piacon tömegével kínálják magukat a gyümölcsök és a zöldségek, amelyeket érdemes télire bespájzolni. A szokásos befőttek és dzsemek mellett – a konyhai retro-divatot követve – kezdhetünk aszalni, szárítani, passzírozni.
Hasznos időtöltés és jelentős pénzmegtakarítás, ha magunk készítjük el a télire szánt terményeket. Az sem mellékes, hogy ezzel egészségünket is szolgáljuk, mert így adalékok nélkül, tisztán kerülnek kamránkba a paradicsomból, szilvából, almából és más pompás vitaminforrásokból készült finomságok. Manapság már remek eszközök állnak rendelkezésünkre, hogy gyorsan és könnyen elvégezhessük ezeket a feladatokat. Ezek a kitűnő alapanyagok főtt ételek, sütemények, saláták alkotóiként segítenek majd bennünket, hogy a téli hónapokban visszaidézzük a nyár ízeit.
Aszalás, szárítás
Eredetileg a napsugár melegétől aszalódtak meg, száradtak zörgősre a gyümölcsök, zöldségek, fűszernövények. A vízveszteség miatt hónapokig el lehetett tartani őket, és kisebb helyet foglaltak el a kamrában. Aszalógépben viszont, az egymás fölötti tálcákon akár többféle gyümölcsöt is szétteríthetünk egyszerre. Sütőben is készülhet aszalmány, 60-80 fokon, 8-10 óra alatt, attól függően, hogy mennyire lédús, amit szárítani akarunk. A szárítmányokat szellős helyen, textil zacskókban tároljuk.
Automatával egyszerűbb
A körülményes, helyigényes dunsztolás feladatát teszi egyszerűvé a befőzőautomata használata. Óriási előnye, hogy egyszerre akár tucatnyi üveg elfér benne. Pontosan be lehet állítani, hogy milyen hőmérsékleten, mennyi idő szükséges ahhoz, hogy elkészüljön a tökéletesen csíramentesített paradicsomlé, szilvakompót – vagy a sültek mellé szánt ecetes szilva. A készülékhez járó kiskönyvből mindent megtudhatunk valamennyi további gyümölcsről és zöldségről.
Nemcsak gombócba
A szilvából többnyire lekvárt főzünk, bár sokan fogyasztják emésztésük egyensúlyban tartására az aszalt szilvát is. Ujabban húsos ételekben, pikáns salátákban is előfordul az aszalt szilva. Ha saját magunk szedhetjük, és időnk engedi, nagyon gazdaságos a kimagozott gyümölcs szárítása, még akkor is, ha nem a napon, hanem sütőben, alacsony fokozaton készül el az aszalt szilvánk.
Fűszernövények
A dúsan fejlődő, virágzó, illatos hajtásokat csokrokba kötjük és lógatva, szellős helyen szárítjuk, így megőrzik aromájukat. Kivételként említhetjük a bazsalikomot, amely szárítva kevésbé őrzi meg jellegzetes ízét, ezért jobb, ha élénkzöld leveleit fagyasztóba tesszük.
A természet ajándéka
A szeder sötétlila, vitamindús bogyóiból készül a legfinomabb szörp, egyszerűen lefagyasztva pedig a téli gyümölcstorták finom dísze lehet a déligyümölcsök között. Az árokpartokon, turistautak mentén találjuk áthatolhatatlan bokrait, ezeken a nemesített fajtáknál apróbb, de sokkal aromásabb bogyók fejlődnek. A vállalkozó kedvűek erős, hosszú ujjú ingben induljanak begyűjtésére, mert a hajtások elég szúrósak.
Hull az alma a fáról…
A tárolásra szánt télialmafákról az apróbb, hibás gyümölcsök lehullnak, de kár lenne őket veszni hagyni, hiszen az összegyűjtött termésből készülhet lé és aszalmány egyaránt. Sőt, ha héjastól, magházzal együtt összevágjuk, puhára főzzük, aztán átpasszírozzuk őket, akkor pulpot, vagyis almavelőt kapunk. Ezt szederrel, bodzabogyóval vagy más karakteres ízű gyümölccsel dzsemmé főzhetjük össze.
Kedvencünk, a paradicsom
Zöldségként termesztik, de sokan gyümölcsként kedvelik a húsos, ízletes paradicsomot. A nagy, húsos ökörszív paradicsomból lesz legfinomabb a paradicsomlé, alig marad belőle héj és mag a passzírozóban, olyan zamatos. Aszaláshoz a tojásdad lukullusz paradicsomot érdemes választani, mert vastag a húsa, alig van leve és magja, így rövid idő alatt kiszárad.
Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu