Home Főhírek Külföld Landolt az első “menekültjárat” Svédországban

Landolt az első “menekültjárat” Svédországban

Felszállt az első uniós menekültjárat, 19 eritreait, köztük 5 nőt vitt a római reptérről Svédországba, a végső lakhelyükre.

A migrációért felelős uniós biztos éaz olasz belügyminiszter kísérték ki a menekülteket a repülőtérre.

Ez az első alkalom, hogy az egyik tagország ténylegesen átvesz menekülteket egy másiktól, miután a tagállamok egy része megállapodott 160 ezer menedékkérő befogadásáról.

A következő hetekben további 100 embert küldenek Olaszországból egyebek között Németországba és Hollandiába.

Dimitris Avramopoulos migrációért felelős biztost a helyszínen arról kérdezték, hogy mi lesz, amikor olyan országba akarják szállítani a menekülteket, ahová azok nem akarnak menni.

– Az áttelepítés nem azon múlik, hogy ki hova akar menni. Mi fogjuk meghatározni, hogy hol van számukra hely. Ha ők ezzel nem akarnak élni, akkor sajnálatos módon vissza kell térniük oda, ahonnan jöttek – mondta az uniós biztos.Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága óvatosan optimista az áttelepítésekkel kapcsolatban, de a főbiztos szóvivője szerint további erőfeszítésre van szükség.

– Az áttelepítési rendszer egy nagyon fontos lépés a krízis megoldása felé Európában – mondta Melissa Fleming, aki hozzátette, hogy ez csak úgy működhet, ha Európa határain valósul meg, és ha megfelelően robosztus létesítmények támogatják a rendszert, jóval több erőforrás mint ami ma Olaszországban rendelkezésre áll.Dimitris Avramopoulos sikernek nevezte az áttelepítést, de közben figyelmeztette a tagállamokat, hogy a menekültstátuszra nem jogosultakat haladéktalanul utasítsák ki.

Hogy ki jogosult és ki nem, azt a jövőben egyebek mellett az uniós regisztrációs központokban, a hotspotokban fogják eldönteni, ezekből több is lesz Olaszországban és Görögországban.

Az első ilyen hotspot Lampedusa szigetén már működik, a migrációért felelős uniós biztos és a luxemburgi külügyminiszter is ellátogatott oda.

Eközben Olaszország bejelentette, hogy fokozni akarja a kitoloncolásokat, de ugyanakkor nem fog “koncentrációs táborokat” építeni, hogy megakadályozza a menekülteket a továbbjutásban.

Az EU-ban tavaly összesen 470 ezer kiutasításról döntöttek, de kevesebb mint 40 százalékukat kényszerítették végül tényleg az Európai Unió elhagyására.

Azok vehetnek részt az uniós átteleptési programban, akik vagy Szíriából menekültek el a polgárháború elől vagy Eritreából a kötelező katonai szolgálat elől vagy Irakból az Iszlám Állam terrorista szervezet elől.

Olaszország két programon keresztül csaknem 40 ezer menekültet fog tudni áttelepíteni más országokba. Ma 100 ezer ember él olasz menekülttáborokban. Idén eddig több mint 600 ezer menekült érkezett Európába.

Forrás: euronews;

Exit mobile version
Megszakítás