forrás: hirado.hu/M1 – Ma reggel

Jól látszik, hogy az az álláspont, amelyet a nyugati elit képviselt felbomlóban van – jelentette ki Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője, a Politikai Elemzések Központjának igazgatója.

Sokan elmondták már, ha az Európai Unió nem hajlandó a külső határait megvédeni, akkor előbb-utóbb vissza fognak épülni a belső határok. Most pontosan ezt látjuk, minden állam, amelyet sújt a bevándorlás, elkezdi visszaépíteni a belső határokat. Az az Ausztria, mely Magyarországot folyamatosan bírálta, amiért az megpróbálja a schengeni határt megvédeni, „egyetlen kézmozdulattal” visszaállította a határellenőrzést az osztrák-magyar és az osztrák-német határon. Gyakorlatilag a dominók folyamatosan dőlnek – tette hozzá.

Clipboard0812-1024x576

Ez a folyamat mindaddig folytatódik, míg az Európai Unió nem határozza el magát, hogy kijelentse, a bevándorlásnak ebben a formában véget kell vetni, és ehhez nem adja meg a megfelelő erőforrásokat a védekező országoknak, nem erősíti meg a legkitettebb tagállamokat – mondta Lánczi Tamás.

Úgy vélte: Görögországot előbb-utóbb rá kell venni, hogy foglalkozzon a határvédelemmel, és segítséget kell nyújtani Magyarországnak is, mely ma erején felül teljesít. Magyarországnak pénzügyi segítségre lesz szüksége, mert az, amit eddig az uniótól határvédelemre kapott, töredéke a felmerült költségeknek. Görögországot pedig rá kell szorítani arra, hogy hatékonyabban ellenőrizze a tengeri szorosokat, regisztrálják a bevándorlókat – fejtette ki a szakember, aki szerint Törökországnak is segítséget kell nyújtani, és előbb-utóbb oda kell menni a válságországokba, és ott valakinek rendet kell tenni. Európa ezt nem tudja megtenni, de lehet olyan ösztönzőket, lépéseket tenni, melyek a rend irányába mozdítják el a jelenleg káoszban lévő országokat – érvelt.

Beszélt arról is, hogy az uniós döntéshozatal rákfenéje a lassúság, és ez most, amikor napról napra nő a bevándorlók száma, szemmel láthatóan az Európai Uniónak a legnagyobb problémája. Egyszerűen nem képes döntést hozni, noha nyilvánvaló, melyek azok a lépések, melyeket meg kellene tenni. Németországnak végre el kellene szánnia magát arra, hogy kimondja, a bevándorlásnak ebben a formában véget kell vetni. Egyelőre azonban azt látjuk, hogy Németország ugyan határellenőrzést vezetett be, de továbbra is fogadja a menekülteket, regisztrálja őket. Amíg ebben a kérdésben nem születik kompromisszum, nagyon nehéz más döntést hozni – hangoztatta Lánczi Tamás.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a kvótarendszerről szóló javaslat 120 ezer bevándorlót osztana szét a tagállamok között, ennyien azonban egy hónap alatt érkeznek az Európai Unióba. Hol a vége, kérdezheti bárki joggal? – tette fel a kérdést.

A magyar érdekeket a bevándorlás megfékezése, a határőrizet megerősítése szolgálná, valamint az, ha nyílt, világos üzenetet küldenének a menekülteket kibocsátó országoknak, miszerint ne keljenek útra, mert vissza fogják őket fordítani. Amíg ez nem történik meg, amíg bátorító üzenetet küld a nyugat-európai elit, addig csak húzza magára a menekültáradatot – fogalmazott.