Településünk a Bükk lábánál található Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kistelepülés.
Turisztikai szempontból a Heves megyei Szilvásvárad közvetlen szomszédjaként és Eger város közelsége miatt a falusi turizmus kezd éledezni településünkön.

A Váradi Regestrumban már 1220-ban meglelhető a település neve.
A település az évszázadok folytán több birtokos tulajdonában volt, akik adókkal és robotmunkával tették még nehezebbé a lakosság sorsát.
Péter vitéz a törökkel folytatott harcok során hősies helytállásáért Ferenc- Ferdinánd császár és királytól testvéreivel együtt nemesi rangot kapott és megkapta a Bárdos előnevet. 1647. június 09.-től a település nemesi joggal rendelkezik és megillette a nemesi kiváltság.
Településünkhöz rokoni szálak fűzik Bárdos Lajost, aki hosszú ideig a Mátyás templom karnagya volt, és tanított a Zeneművészeti Főiskolán is. Több alkalommal ellátogatott községünkbe rokoni látogatásra, és 1947. június 09-én a nemesi évfordulón vezényelte a helyi kórust. Tizenegy leszármazottja van, többen külföldön élnek. A zenei pályán Daróci Bárdos Tamás követte, aki szintén zeneszerző és karnagy. A Daróci előnevet az ősei emlékére vette fel. Évente több alkalommal ellátogat községünkbe.

1997. június 09-én a nemesi cím adományozásának 350. évfordulója tiszteletére kopjafát állított Lénárddaróc Önkormányzat, valamint Bárdos Lajos születésének 100. évfordulója alkalmából a templom falán egy emléktáblát helyeztünk el.
A lakosság nagy részben Római katolikus hitű, egy kis lélekszámú Baptista gyülekezet is jelen van a településen.
Községünk kezd elöregedni, nagyon sok az idős egyedül élő emberek száma. A fiatalok a nehéz megélhetés miatt több gyereket nem vállalnak, jellemző az egy gyerekes család.
A munkanélküliségi ráta magas, mivel környékünkön a bányák és üzemek a rendszerváltás utáni években bezártak.
A II. világháború előtt és az 50-es évek elején a települést bíró vezette, az utolsó bíró Bárdos Barci Gusztáv volt.
A tanácsi rendszer bevezetésekor tanácselnök vette át ezt a tisztséget, majd az összevonások során a községi közös tanácsok megalakulásával a Csernely község tanácselnöke lett a település első embere.
1990- től, a rendszerváltástól polgármester irányítja a községet. Az elő polgármester Benke János (1990-1995) volt, jelenleg Papp László (1995-től).
2001- től a Kormány rendelete alapján körjegyzőséget kellett kialakítani.
A Képviselő- testület döntése alapján Csokvaomány településsel léptünk körjegyzőségbe.

Látnivalók

Lénárddaróc címere

Lénárddaróc kezdete

Hősi emlékmű

Lénárddaróci kopjafa

Községháza

Lénárddaróci tájház

Lénárddaróci utca

Cím: LénárddarócDózsa Gy. u. 66.
Tel: +36 (48) 441 513
E-mail: [email protected]
Web: http://www.lenarddaroc.hu/