16.3 C
Budapest
2024. május. 20. hétfő

Lajosmizse bemutatása

A település megközelíthető közúton: az 5-ös úton Dabas és Kecskemét között; vasúton: a Budapest-Lajosmizse-Kecskemét vonalon.
Az „Isztambul és London között félúton” elhelyezkedő város a hajdani nagy ős-Duna törmelékkúpján épült. Az első településeket a tatárjárás után IV. Béla király által a Balkánról visszatelepített kunok létesítették Mizse-szállás, Lajos-szállás és Bene-szállás néven, de ezek elpusztultak. Az 1745. évi redempció során a három pusztát Jászberény váltotta meg. Az egykori kun puszták tanyai, majd községi és napjainkban városi lakossága büszkén emlegeti őseinek jászberényi származását. A lakosság növekedése következtében 1877-ben történt meg az önálló községgé válás Jász-Lajos-Mizse nagyközség néven. A népesség egyre nőtt, 1890-ben már 7000 lakost számlálnak és határában 539 tanyát. Lajosmizse néven 1902-től szerepel a település az ország térképén. A XX. század közepéig Lajosmizse tipikus agrártelepülésnek számított, robbanásszerű fejlődése a 70-es években kezdődött, többek közt az idegenforgalomnak is köszönhetően. 1993-ban városi rangot kapott.
A város múltja és értékei
Lajosmizse a Duna-Tisza közén, Budapest és Kecskemét között, az 50-es sz. főút 68. km. szelvénye térségében helyezkedik el, néhány km-re az ország geometriai középpontjától.
Közlekedési állapota kedvező, mivel Budapest 45 perces, Kecskemét 15 perces autóúttal elérhető, ami nagymértékben köszönhető az M-5-ös autópálya megépülésének.
A város lakosainak száma 2003. január 1-én 11.639 fő, a település területe: 164,6 km2.
Gazdasági, közigazgatási és szellemi vonzásköre további 25.000 (a környező településeken élő) emberre terjed ki.
Az 1940-es évek közepétől a település – elsősorban gazdaságföldrajzi elhelyezkedésének köszönhetően – gyors fejlődésnek indult. 1970-ben elnyerte a nagyközségi, 1993-ban pedig a városi rangot.
Lajosmizse ellátási viszonyaiban az utóbbi évek gyökeres átalakulást hoztak. Amíg korábban az ÁFÉSZ. tevékenysége dominált, addig 1996-tól már a kereskedelemben és a szolgáltatásokban is döntő részben magánvállalkozók tevékenykednek. A város közműrendszere kiépült, a villany- és vízhálózat átfogja a város egész területét. A helység szennyvizét szennyvíztelep tisztítja. A város területén vezetékes gázszolgáltatás van, amelyet egyre többen vesznek igénybe. 2002. január 1-től a korábban is működő szemétszállítás kötelező közszolgáltatássá alakult át, melyet egy magánvállalkozó végez. A helység üzemanyag ellátását egy MOL, egy magánkézben lévő töltőállomás, valamint az európai színvonalon megépült két TOTÁL üzemanyagtöltő állomás biztosítja.
Kiépült a helyi kábeltelevízió. 1990 óta jelenik meg a Lajosmizse és Vidéke című helyi újság, amelyben a település életét érintő aktuális hírek, információk kapnak helyet. 2001. december 1-től jelenik meg a Kisvárosi Hírmondó, mely a polgármesteri hivatal hivatalos lapja. Ez az ingyenes terjesztésű kiadvány Lajosmizse és Felsőlajos település minden háztartásába eljut, melyről a hivatal gondoskodik.
Lajosmizse Önkormányzata 18 fős, az államigazgatási feladatait a 45 fős engedélyezett létszámkerettel működő polgármesteri hivatalon keresztül látja el. A polgármesteri hivatal része a felsőlajosi kirendeltség is, ahol Felsőlajos mint önálló település, önálló önkormányzat ügyeinek intézése történik.
Lajosmizsén működik Bács-Kiskun megye legnagyobb létszámú általános iskolája, ahol több mint 1100 diák tanul csaknem 80 pedagógus irányításával. Az intézményben az általános műveltséget megalapozó oktatás és nevelés mellett enyhén értelmi fogyatékos tanulók képzése is folyik. A mindennapi tevékenység során a legfontosabb feladat a tehetséggondozás és a rászoruló tanulók esetében különböző segítő foglalkozások szervezése. A hatékony pedagógiai tevékenység érdekében előkészítő, korrekciós foglalkozások, csoportbontások, a késleltetett olvasás- és írástanítás módszere, logopédus és fejlesztőpedagógus foglalkoztatása valósul meg. Az iskola csaknem 10 éve tagja a Kecskeméten és környékén szerveződött, országosan modell-értékűnek tekinthető iskolatársulásnak. A 14000 kötettel rendelkező iskolai könyvtár kiválóan segíti az intézményben folyó tanulási és tanítási folyamatokat, mely alaptevékenységén túl ellátja a könyvtári-informatikai oktatással kapcsolatos feladatokat, valamint irányítja az iskola történetének legfontosabb eseményeit megörökítő archiválást is. A kor kihívásaira és az iskola partnereinek igényeire válaszolva az intézmény kiemelten kezeli a magyar nyelv és irodalom, az idegen nyelvek, a matematika valamint az informatika tantárgyakat. A város egyetlen iskolája részben önálló költségvetési intézmény, amely a lajosmizsei gyerekek oktatásán kívül az 5-8. évfolyam esetében a felsőlajosi tanulókat is foglalkoztatja, hiszen a szomszédos településen csak alsó tagozat működik.
A tanórák mellett rendkívül sokrétű a tanórán kívüli tevékenységi rendszer, szakkörökön, sportkörökön, különböző projektekben, szabadidős programokon vehetnek részt az érdeklődő gyerekek. Rendszeresen megszervezésre kerül az úszás- és a síoktatás. A kézilabda sportágban országos bajnokcsapatokkal büszkélkedhet Lajosmizse Város Önkormányzatának Általános Iskolája. A IV. korcsoportos fiú kézilabda csapat a 2001/2002-es tanévben megszerezte a „Magyar Köztársaság Diákolimpia Bajnoka” címet.
Az iskola mellett önálló intézményként működik a 180 férőhellyel rendelkező Általános Iskolai Kollégium, amely egyrészt a külterületen élő gyermekek hétközi elhelyezését biztosítja, másrészt jelentős szerepet vállal a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatásában, nevelésében, ellátásában.
A településen működik egy önkormányzati fenntartású napköziotthonos óvoda, továbbá egy magánóvoda.
A város közművelődési és kulturális életének összefogója Lajosmizse Város Művelődési Háza és Könyvtára, ahol informatikai csomópont működik. Itt a szolgáltatást igénybevevő számára lehetőséget biztosítanak az Internet elérhetőségre. Az intézményben számos alkalommal szerveznek író-olvasó találkozókat, könyv bemutatókat, továbbá széles körben szerveznek programokat a helyi lakosság részére. Mindezeken túlmenően számos civilszervezetnek ad otthont, pl. Képzőművészeti Szabadiskola, nyugdíjaskör, tánckör. Szervezi a Lajosmizsei Napokat, valamint az ennek részét képező Szőrös József Képzőművészeti Alkotótábort.
Az egészségügyi és szociális feladatokat a Központi orvosi rendelőből és az Egyesített Szociális Intézményből 2001. január l-el megalakult Egészségügyi, Gyermekjóléti és Szociális Intézmény látja el, ahol többek között korszerű laboratórium és fizikoterápiás szolgáltatás, valamint fogröntgen és fogtechnikai labor üzemel, továbbá működnek nőgyógyászati, szemészeti, reumatológiai szakrendelések, gyógymasszás, és gyógytorna szolgáltatások. Az intézmény épületében ortopéd szakorvos áll a betegek rendelkezésére és gyógyászati segédeszközök megvásárlása is biztosított.
Az önkormányzat intézményeinek pénzügyi gazdálkodása Lajosmizse Város Önkormányzata Intézményeinek Gazdasági Szervezetén keresztül történik.
Településünkön működik a megyei fenntartású Nefelejcs Szociális Otthon. Az intézmény egész Bács-Kiskun megyéből fogadja az idejelentkezőket.
A városban 1989-ben megalakult az Önkéntes Tűzoltó Egyesület.
A településen jelentős a sportélet, több egyesület, szakosztály működik: Almavirág Sporthorgász Egyesület, Asztalitenisz Szakosztály, Iskolai Sport Egyesület, Kispályás labdarúgás, Lajosmizse Városi Labdarugó Klub, Lajosmizsei Lovasklub, Mizse Kézilabda Klub, N-18 Sportgalamb SE, Sakk-kör, TOPKIDS KARATE SE.
2002-ben a Lajosmizsei Városi Labdarugó Klub játékosai a Svédországban megrendezett 28. GOTHIA Kupa világjátékokon 1991-es korcsoportban B.döntős I. helyet értek el.
Lajosmizse idegenforgalma a tanyamúzeum létrehozásával kezdődött. A múzeum tőszomszédságában épült fel az európai hírnevű Tanyacsárda, ahol a magas színvonalú vendéglátói szolgáltatás mellett megjelennek a különböző lovasprogramok.
A Tanyacsárda mellett szintén magas színvonalon szolgálja a vendégek kényelmét – úgy vendéglátás, mint szálláshelyek tekintetében – a Ricsovári major és a Gerébi-Kúria, ahol lehetőség van úszásra, teniszezésre, lovaglásra, sétakocsikázásra. Mindezeken túlmenően az alábbi kereskedelmi szálláshelyek találhatóak településünkön: Bujdosó tanya, Decsi Lovas-tanya, Ida-panzió, Mizse-Motel, Sztár étterem és panzió. A kereskedelmi szálláshelyeken kívül a település közigazgatási területén 5 olyan magánszálláshely található, mely magas színvonalon biztosít szórakozási, pihenési, és szálláslehetőséget.

Cím: Lajosmizse Városház tér 1
Tel: +36 (76) 457 575
E-mail: [email protected]
Web: http://www.lajosmizse.hu

Előző hír
Következő hír

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem