A település fekvése
Lácacséke a Bodrogközben, az ország ÉK-i részén található kisközség.
Kifejezetten szép környezetben fekszik a szlovák határ mellett. Északról Királyhelmec 15 km (Szlovákia), Nyugatról Sárospatak és Sátoraljaújhely 38-40 km, Délről Kisvárda 25 km (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye) távolságban könnyen megközelíthetők autóbusszal, autóval vagy kerékpárral.
A nehézipar soha nem volt jelen ezen a vidéken, az átmenő forgalom is csekély, ezért kifejezetten jó levegő és tiszta környezet fogadja az ide látogató túristát vagy a vidéki életet választó és itt letelepedő embereket. Egy főútja és négy utcája 160 lakással 440 lácacsékeinek ad otthont. Szomszédos települések Északról Perbenyik (Szlovákia), Keletről Dámóc, Délről Semjén, valamint külterületi határrészeken Ricse, Révleányvár és őrhegy.
A település története
1950-ig közigazgatásilag önálló település volt Láca és Cséke.
Láca első említése 1364-ben történik, amikor Tárkányi László és az Eszenyiek pereskedtek rajta. Birtokosai között, -a teljesség igénye nélkül- az Agárdiak, Perényiek, a Dőryek és Sennyeiek neve szerepel.
A Láczay családdal 1598-ban találkozni, Láczay Péter birtokos személyében. 1945-ig gróf Mailáth Józsefnek volt nagyobb birtoka Monyha-tanyán.
Láca a II. Világháború előtt körjegyzőségi székhely volt, hozzá tartozott Cséke, Dámóc és Perbenyik.
Cséke neve 1333-ban a pápai tizedjegyzékben szerepel először. A Csékey család ősi fészke, mely család várat is épített, ami a XVI. sz-ban még fennállt. Birtokosai többek között Dobó Zsófia, valamint a Poszgai, Gerendi, Ilosvai és Sztankay családok.
A csékeiek eredetét az 1940-ben megjelent Vármegyei Szociográfiák rutén eredetűnek írja. Napjainkban is találkozunk Antalóczi, Zamatóczki, Fincziczki vezeték nevű emberekkel.
Helyi látnivalók
– Görögkatolikus Templom
– Református Templom
– Monyhai-temető a kálvária kövekkel
Cím: LácacsékeFő út 19
Tel: +36 (47) 376 112
E-mail: [email protected]
Web: http://www.lacacseke.hu/