Home Szabadidő Állatvilág Kutyázás tavasszal: Vigyázz a kullancsokra!

Kutyázás tavasszal: Vigyázz a kullancsokra!

Az időjárás egyre kedvezőbb a szabadtéri programokhoz. A melegebb idő a kullancsokat is előcsalja, veszélyeztetve a négylábúakat, és terjesztve a babéziózist, a Lyme-kórt és az agyhártyagyulladást. A kullancsok által terjesztett betegségek a kutya számára életveszélyes állapotok. Nagyon gyors reakciót, felismerést és kezelést igényelnek.

 

Kutyázás tavasszal

 

Az első ilyen a bebéziózis, melyet egy parazita okoz, és a kullancs a csípésével terjeszt. Ha kutyánk vérébe került, akkor pillanatok alatt leromlik az általános állapota, étvágytalanná válik, magas láza lesz és a vizelete elsötétül. Kezelés nélkül pár nap alatt elpusztul az állat.

A másik kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór. A kutya mozgásszervrendszerét, elsősorban a csípéshez közeli ízületeit támadja meg. Korai szakaszban is látható mozgásbeli nehézségek, ízületi gyulladás, láz, nyirokcsomók megnagyobbodása. Antibiotikummal kezelhető, gyógyítható. Ha elhanyagolva marad a Lyme-kór, akkor a kutya krónikus ízületi problémái és a veseelégtelenség halálhoz vezet. Az agyhártyagyulladás elsősorban azoknál a kutyáknál okoz végzetes betegséget, melyeknél az immunrendszer nagyon gyenge.

A kutatások szerint sokkal több kutya fertőződik meg kullancs által, mint amennyin felüti a fejét a betegség. A gyulladás lázzal, szédüléssel, hányással és ízületi fájdalmakkal jár. Időben felállított diagnózis és antibiotikumos kezeléssel gyógyítható. A betegségek leggyakrabban tavasszal és ősszel jelentkezhetnek, de azokon a helyeken, ahol a kullancsok át tudnak telelni, egész évben fertőzhetnek.

A megelőzéssel és védekezéssel elkerülhetőek ezek az életveszélyes állapotok. Egyrészt minden séta után át kell vizsgálni a kutya szőrzetét. Akkor is, ha nem fás területen sétáltunk vele, mert a kullancsok a fűben és az alacsonyabb növényzeten is megtelepednek. A kullancsriasztó szerek heteken, hónapokon keresztül védenek a kullancsok ellen. Akár cseppes, akár nyakörves, akár spray-s változatban találhatunk hatékony szert. Abban az esetben, ha mégis találunk élősködőt a szőrben, szakszerűen távolítsuk el. Figyeljük a kutyát, hogy nincsenek-e betegésgre utaló tünetei. Védőoltás létezik a Lyme-kór és az agyhártyagyulladás ellen, de a babéziózis ellen nem. A mi felelősségünk, hogy hagyjuk-e a kutyát megfertőződni, vagy keresünk megoldást a betegségek ellen.

Forrás: Kutyabarát Helyek

Képek: kutyabarat.hu, lakberendezes.hu

Foorrás: delina

 

Exit mobile version
Megszakítás