Óriási felháborodást váltott ki annak a 68 éves asszonynak a tette, aki néhány napja különösen kegyetlen körülmények között végzett kutyájával.
Az állatot egy bálamadzaggal autója hátsó lökhárítójához kötözte, majd elindult. Azóta többen petíciót indítottak az állatok védelmében, és az állatkínzók minél szigorúbb büntetését követelik.
Az eset néhány napja történt Balotaszálláson, a helyiek jelezték a rendőrségnek, hogy egy nő az autójához kötve egy nagy testű kutyát húz az úton. Először az állat még szaladt a kocsi után, de nem sokkal később már nem bírta tartani a sebességet, és elesett. A nő a vérző lábú ebet fekve húzta hazáig az úttesten. Az egyenruhások helyszínre érkezésekor a kutya már elpusztult.
A rendőrök előállították a 68 éves balotaszállási nőt,
akit gyanúsítottként hallgattak ki állatkínzás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.
Csibra Barbara, az ELTE Etológia Tanszékének PhD-hallgatója a kutyák viselkedésével foglalkozik, és tézise szerint a kutya jó modell lehet számos emberi viselkedés tanulmányozására. Azt kutatja, hogy az önkontroll, illetve az, hogy a kutyák mennyire képesek gátolni magukat egyes helyzetekben, hogyan alakult ki.
Kísérleti beállítást dolgoztak ki
Egy kísérleti beállítást dolgoztak a kutatásra, egy érintőképernyős módszert választottak. Kör és háromszög jelent meg felváltva a képernyőn, és arra képezték ki a kutyákat, hogy amikor a kör jelenik meg, érintsék az orrukat a képernyőhöz, a háromszög esetében azonban ne tegyenek semmit.
A vizsgálatokat egy automata jutalomfalat-kiadó gép segítette, mert szerették volna elkerülni, hogy a kutyák emberekkel érintkezzenek. A vizsgálat során megállapították, hogy az aktívabb kutyák kevésbé tudták teljesíteni megfelelően a feladatot, és több esetben nyomtak rá a háromszögre is.
Nem mindig az állat a hibás
A balotaszállási nő ügyével kapcsolatban elmondta, valóban egy tragikus esetről van szó. Kutyát azért tart általában valaki, hogy az a kedvére tegyen, és megfeleljen az elvárásainak. Szerinte, ha egy kutya nem úgy cselekszik, ahogyan az gazdája számára elfogadható, az nem feltétlenül az állat hibája.
Mint a nyomozás során kiderült, az asszony fegyelmezni akarta a kutyáját, ugyanakkor abban Csibra Barbara is egyetértett, hogy ez a módszer semmiképp sem elfogadható fegyelmezési eljárás. Hangsúlyozta, egyértelmű, hogy
súlyos állatkínzás történt,
és szerinte a kutya gazdáját kellene kivizsgáltatni, hogy mi játszódhatott le abban a pillanatban a fejében.
Megjegyezte, nagyon sokan tartanak állatokat, ám nem mindenki alkalmas erre a feladatra. Mindenki másképp szereti az állatokat, az állattartás nem kötelező, de elvállalása hatalmas felelősség, így aki nem képes ezt elfogadni, annak nem érdemes háziállatot tartania – fűzte hozzá.