Az első Magyar Kutya és Négylábú Robot Agility Versenyen kutyák és robotok mérkőztek meg egy ügyességi pályán. A rendezvény folytatásaként neves szakértők osztották meg tudásukat a legújabb robotikai trendekről és azok társadalmi hatásairól.

Az ELTE Etológia Tanszéken 20 éve zajlanak etorobotikai kutatások az embereket segítő robotok ideális szociális viselkedésformáinak feltárására – írja beszámolójában az ELTE Természettudományi Kara.

„A világon elsőként szerveztünk kutya-robot akadályversenyt. Ma ezek a kisebb és nagyobb méretű robotok már képesek arra, hogy – igaz, emberi segítséggel, de – akár akadálypályákat is le tudjanak küzdeni”

– mondta el a verseny kapcsán Miklósi Ádám akadémikus, az ELTE Etológia Tanszék egyetemi tanára, az etorobotika tudományának megalapítója.

A kutató azt is hozzátette, nagyon sokszor teszik fel laikusok a kérdést, hogy valójában mire is jó egy négylábú robot. Szerinte ez egy nagyon fontos kérdés, egyben komoly kihívás a mérnököknek, mert hiába zajlanak technológiai fejlesztések, ha nem konkrét funkciókra vannak létrehozva. És pontosan azért találták ki ezt a vidám versenyt a robotok számára, hogy felhívják a figyelmet a robotika jelenlegi korlátaira, és ösztönözzék a fejlesztőket, mérnököket a hasznos megoldásokra.

A verseny során a Top Mancs Kutyaiskola és a Kutyával az Emberért Alapítvány színeiben öt kutya mutatta meg, hogy milyen az, amikor kezdő, illetve világbajnokságot megjárt kutyák futnak az agilitypályán – áll a beszámolóban.

A robotok versenyében a Bastion Group, az Infuze Robotics, a HUN-REN SZTAKI, az Óbudai Egyetem és a hazai csapat, vagyis az ELTE Etológia Tanszék négylábúi (illetve az őket joystickkel irányító fejlesztők) mérték össze ügyességüket.

A versenyt Gácsi Márta, az Etológia Tanszék vezető kutatója vezényelte le, aki a gyakorlatot is jól ismerő kutyakiképző és agility versenybíró.

„Ezek a négylábú robotok részben kínai (Unitree), részben amerikai (Boston Dynamics) gyártásúak. A technológia nagyon előre mutató, és bár a gyártásban nem biztos, hogy itthon versenytársként tudunk megjelenni, azokat a kérdéseket hogy hogyan használjuk fel ezeket az eszközöket, milyen tudást tegyünk melléjük, hogy igazán értékessé váljanak, azaz valóban hasznos funkciót kapjanak, a magyar kutatók összefogása is sikeresen megválaszolhatja. Nem véletlen, hogy az egész mögött álló tudományág, az etorobotika magyar találmány, vagyis a világon mi kezdtünk először azzal foglalkozni, hogy a technológiát hogyan lehet a viselkedéskutatás eredményeivel összekötni és sikeresen továbbfejleszteni” – foglalta össze Miklósi Ádám.

A rendezvényen díjat kapott a legjobb robot és a legjobb kutya is, valamint különdíjjal jutalmazták az egyedi megoldást alkalmazókat, mint ahogy

a HUN-REN SZTAKI Macskafogó névre keresztelt robotja, aki ugrani nem tudott, átlépnie pedig nem mindig sikerült az ugróakadályokat, végül megfogta és félretette az utolsó rudat.

A verseny után az ELTE Harmonia termében rövid szakmai előadásokban összegezték a technológia jelenlegi helyzetét: Miklósi Ádám az etorobotikáról és a szociális robottá válásról beszélt, Botzheim János, az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszék egyetemi docense a robotikai fejlesztések limitációjáról tartott egy rövid előadást, míg Körömi János a céges oldalról, az Infuze Robotics ügyvezető igazgatójaként egyfajta ipari körképet mutatott be. Majdik András, a HUN-REN SZTAKI tudományos munkatársa a négylábú robotok alkalmazásában a mesterséges tér-intelligencia kutatásokról számolt be.

A robotfejlesztés pszichológiai oldaláról Csukonyi Csilla, a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének adjunktusa tartott előadást, körbejárva azt a kérdést, hogy vajon egy robot lehet-e társ. Az előadásokat egy könnyed hangulatú kerekasztal-beszélgetés zárta Zsiros László Róbert, az Etológia Tanszék kutatójának vezetésével, ahol a középiskolásokból és szakmabeli kollégákból álló közönség kérdezhetett az előadóktól.

Az eseményről videós összefoglaló is felkerült a Family Dog Project Research Group YouTube-csatornájára:

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőElfogadta Magyarország 2025-ös költségvetését az Országgyűlés
KövetkezőSzulejmán: A filmsorozat és a könyvek varázsa egy helyen
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza