Home Tudástár Természetvédelem, élőlények védelme Különleges természeti kincseket rejtenek a dunai szigetek

Különleges természeti kincseket rejtenek a dunai szigetek

Kilátás a Kisoroszi Szigetcsúcsról (Fotó: MTI/Marjai János)

A Duna néhány évente vízzel árasztja el szigeteit, vastagon beborítja iszappal az udvarokat, kerteket és olykor-olykor a házakat is. Ám ez nem szegi a helyiek kedvét, akik mindig mindent újrateremtenek. Különleges emberek lakják a különleges természeti kincseket, a dunai szigeteket.

evezzvelem.hu

A fővárostól északra, a Szentendrei Duna-ágban megbújó, rejtett-elfeledett, árnyas fáival ősi nyugalmat árasztó Lupa-sziget és lakói a mai napig harcolnak az elemekkel. Az árvízveszély miatt a házak cölöpökön egyensúlyoznak, a legleleményesebbek pedig hordókra épült, vízen lebegő sufnit is tartanak, amelybe gyorsan be lehet pakolni, ha jön a víz.

Legendás gyalogút és varázslatos fák

Szinte csak percekre vagyunk a nyüzsgő Budapesttől, mégis hiába keresnénk itt autókat vagy utakat: egyiket sem találjuk. Akad viszont egy idős platánokkal szegélyezett legendás gyalogút. A varázslatos fákat még 1932-ben ültették, akkor parcellázták fel a területet, és akkor lett a Lupából üdülősziget.

Amikor a Lupa divatba jött, a kényszer szülte cölöpös házak tervezésében az építészek is meglátták a kihívást. A 20. század egyik legjelentősebb stílusirányzata, a Bauhaus is begyűrűzött a platánok közé. Kozma Lajos, aki a magyarországi Bauhaus kiemelkedő mestere volt, két házat is épített itt, amelyeket használt, ezekben felfedezhető a Bauhaus-stílus összes ismertetőjegye.

Nyaralóépületek a Lupa-szigeten (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

Kozma Lajos úttörő munkáját számos építész követte: megszületett a lupai nyaraló-stílus. Volt itt háza Páger Antalnak és Bacsó Péternek is, aki élete első filmjét, a Nyáron egyszerű című filmet is itt forgatta 1964-ben.

A Szentendrei-szigeten az idő is lassan halad

Amikor a Duna elhagyja a Visegrádi-szorost, folyása lelassul, hordalékát pedig lerakja, így jött világra a ma már kedvelt kiránduló-, és nyaralóhelynek is számító Szentendrei-sziget. Itt nem csak a Duna halad lassabban, de az idő is, már az idejutás is türelmet kíván. A Duna pesti oldaláról híd egyáltalán nem vezet a 31 kilométer hosszú, viszonylag nagy Szentendrei-szigetre. Az egyetlen híd Tahitótfalut és Tótfalut köti össze a Duna nyugati, budai oldalán, de a zökkenőmentes közlekedésről révek egész sora gondoskodik.

Kiváló a talaj minősége és mivel a nap is szépen süti, a sziget ideális termőtalaja zöldségeknek, gyümölcsöknek, és több biogazdaságnak is otthont ad. Sokáig virágzott itt a szőlő-és borkultúra is, aminek aztán a filoxéra-járvány vetett véget, cserébe azonban felvirágzott az eperkultúra. Az itteni eper ma már nemzetközi szinten is ismert, mint a belőle készült eperbor is.

A sziget legvarázslatosabb falva, Kisoroszi

A Szentendrei-sziget legvarázslatosabb falva Kisoroszi. Régóta különleges világ van itt. Van, akinek élete álma válik valóra, ha végre házat vehet a szigeten, azon belül is Kisoroszi mesés falvában. A szigetlét kedvezett egy egységes stílus kialakításának: a jellegzetes kisoroszi udvart csúcsos kapu zárja, a házak tetején pedig sokszor látunk keresztet vagy éppen cseréppel fedett kéményt. Még az újabban emelt épületek is sokszor igazodnak az utcaképbe.

Kilátás a Kisoroszi Szigetcsúcsról (Fotó: MTI/Marjai János)

Nemzetközi szerepe van Esztergom szigetének

A Duna félkörben öleli körbe Esztergomot, amelyet hetente félszáz hajó érint. A felületes szemlélő könnyedén elsiklik fölötte, hogy a tekintélyt parancsoló Bazilika által őrzött Esztergomnak még szigete is van. Pedig a Vízivárosnál bizony a Duna kivág egy darabot Esztergom szívéből.

Esztergom park-szigete, a Prímás-sziget eredetileg két egymáshoz közeli, kisebb szigetből állt, amikor pedig egy cementet szállító hajó elsüllyedt, az őket elválasztó csatornát feltöltötték a cementtel, így lett a kettőből egyetlen sziget.

A sziget még jelentős nemzetközi szerephez is jutott, hiszen itt épült meg a már szlovákiai Párkányt és az esztergomi Prímás-szigetet összekötő Mária Valéria híd is, amelyen 1895-ben indult meg a forgalom. Az áthaladásért akkor még fizetni kellett, ennek emlékét a hídfőnél álló kis vámházak a mai napig őrzik a Ferenc József osztrák császár lányáról elnevezett hídon.

A Víziváros már a 13. században az érsekség tulajdona volt, a szigettel együtt. A prímás az ország első főpapja, lakhelye, azaz palotája, nem messze a szigettől épült. Fölötte magasodik a Bazilika, Magyarország legnagyobb egyházi épülete, a vár, illetve a királyi palota, amelyet még István király apja, Géza fejedelem kezdett építeni.

Az ezeréves egyházi örökséggel jól megfér a modern formavilágú fürdő épülete: itt hódolhatunk kicsit a világi örömöknek. Merthogy a szigeten nem csak a romantikát keresők lehetnek önfeledten boldogok: hatalmas termál-, gyógy-, és élményfürdő várja itt a vizes élményekre vágyókat.

A Mária Valéria híd ívei kétszer is a Dunába omlottak. Először 1918-19-ben robbantották fel a cseh legionista csapatok, hogy a magyar vörös katonák ne tudjanak átkelni. 1944-ben pedig a visszavonuló német csapatok robbantották fel. A hidat bő 50 évvel később, 2001-ben építették meg újra.

Forrás: M1

Képek: III. kerulet.hu, nlcafe.hu

ElőzőAz augusztusi 11-i részleges napfogyatkozás horoszkópjának üzenete minden csillagjegynek
KövetkezőEzért edz ketrecharcosokkal a magyar sztárszínész
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás