forrás: MTI
Egy óbudai gyermekorvosi rendelőben Dr. Varga Károly mellett Rex névre hallgató kutyája is „rendel”. A kutya oldja a gyerekek szorongását a sokszor számukra félelmetes vizsgálatok előtt, azonban van olyan is, akinek ez nem tetszik: valaki nemrég feljelentette a doktort a kutya miatt az ÁNTSZ-nél.
A vizsgálat már lezárult, az ÁNTSZ pedig megállapította, hogy a németjuhász nem jelent veszélyt a rendelőben tartózkodókra – igaz, háziállat hivatalosan nem tartózkodhat a rendelőben.
Rex ezt követően már megkapta a lelki segítő kutya bizonyítványt is, így most már hivatalosan is terápiás, segítő kutyának minősül.
„Szeretném megköszönni a kedves feljelentőnek! Most már fel merem tenni a képet, amint Rex a váróban fekszik. Lelki támogató, azaz mentális segítő kutyává avanzsált. Minden szükséges vizsgálaton átesett, így már hivatalosan is mosolyt csalhat kis pácienseim orcájára! Itt a váró faliújságán látható is a bizonyítványa” – írta Varga Károly Facebook-oldalán.
A kutya laboratóriumi vizsgálatai negatívak lettek, így a kutya zoonozis kockázatot nem jelent.
A zoonózis egyébként azon fertőzésekre gyűjtőneve, melyek állatokról terjednek az emberre. Az ide tartozó betegségek és fertőzések listája igen hosszú, a Dengue-láztól kezdve a sárgaság és a veszettség is ide tartozik.
Miért jó a terápia?
Az ember és kutya közötti interakció azért is szolgálhat terápiás alapként, mert az állatok jelenléte már önmagában is több kedvező hatást gyakorol az emberre, így például oldhatja a szorongást, javítja a hangulatot, biztosítja a komfortérzetet.
Az állatok a szakemberek szerint ezen kívül képesek a korai anya-gyerek kapcsolat sérüléseiből eredő önértékelési problémákat is helyrehozni: tekintetükkel is képesek megadni azt az élményt, ami anya és gyermeke között létrejöhet, ezzel pedig pótolják a felmerülő hiányosságokat.