2015. 07. 09. – 21:27 forrás: M1, Kosár
A túlzott cukorfogyasztás amellett, hogy hizlal, károsítja a vese szűrőrendszerét, emeli a vér inzulinszintjét és káros hatással van az anyagcserére. Manapság már sokan rájöttek a „fehér méreg” káros hatásaira, és próbálják egészségesebb, de ugyanúgy édes ízt adó szerekkel helyettesíteni.
A kristálycukor cukorrépából és cukornádból előállított cukorfajta, ez a legáltalánosabban használt édesítőszer. Az élelmiszerekből kivont anyagok azonban sohasem úgy működnek, mint maga az eredeti élelmiszer, tehát amíg csak a cukorrépát rágcsálták, addig nem volt komoly baj, de amikor nagyobb mennyiségben kezdtük el fogyasztani a belőle előállított fehér, kristályos anyagot, az már túlterhelte a szervezetet. Ennyi cukorra ugyanis a szervezetnek nincsen szüksége, magyarázta Kuklis Eszter dietetikus.
A barna nádcukor úgy készül, hogy az előállítás utolsó lépésében a melaszt rajtahagyják a kristálycukron, ettől lesz ez a cukorfajta barna. Táplálkozástanilag a répából készült fehérített cukor és a nádból készült cukor nem különbözik egymástól. Kétségtelen, hogy a melaszban vannak táplálkozástanilag értékes anyagok, például B-vitamin, de azt nem cukorból kellene fedezünk, fűzte hozzá Somogyi László egyetemi docens.
A répa- és a nádcukornál kevésbé hizlal a gyümölcscukor, emellett hűsítő hatású, jól oldódik, gátolja a kristályosodást, éppen ezért az élelmiszeripar gyakran használja a fruktózt különféle technológiai célokra.
A boltok polcain ma már megtalálható a kókuszvirágcukor is. Kémiailag ez a cukor sem különbözik a répacukortól, egy fontos tulajdonsága azonban van: a glikémiás indexe alacsonyabb, mint a répacukoré. Az alacsony glikémiás indexszel rendelkező élelmiszerek az emésztés során lassabban bomlanak le, a vércukorszint emelkedése ezért lassúbb és egyenletesebb, mint a magas glikémiás indexű ételek elfogyasztása után.
A kókuszvirágcukor mellett a nyírfacukor glikémiás indexe is alacsony, épp ezért cukorbetegeknek és fogyókúrázóknak is ajánlott. Számos további előnyös tulajdonsága van még: az édesítőereje körülbelül ugyanannyi, mint a répacukoré, erőteljesen hűsít – főleg kánikulában nagyon jó xilittel édesíteni a teánkat. Energiatartalma valamivel kisebb, mint a répacukoré, glikémiás indexe azonban a töredéke, ezért mindenképpen előnyösebb a fogyasztása, ismertette Somogyi László. Nagyobb mennyiséget azonban ebből sem ajánlatos fogyasztani, mert hasmenést okozhat, és a májnak sem tesz jót. Sokan a neve alapján azt gondolják, hogy nyírfából készül, valójában azonban kukoricacsutkából állítják elő bonyolult kémiai reakcióval, ezért is kerül olyan sokba.
Ugyancsak intenzív édesítőszer – és nem mesterségesen előállított – a jázminpakóca növényből készülő stevia. Rengeteg előnyös tulajdonsága van: nagyon alacsony a glikémiás indexe, energiatartalma lényegében nincsen, édesítőereje viszont nagy.
Azt sem árt persze tudni, hogy minden édesítőszer fokozza az étvágyat. A dietetikus azt ajánlja, ha fogyni szeretnénk, teljesen hagyjuk el a cukrot, inkább gyümölcsökkel pótoljuk az édes íz érzetét.