A múzeum alapítása az 1896. évi millenniumi kiállításhoz kapcsolódik. Ekkor épült fel – Pfaff Ferenc építész tervei alapján – a „Közlekedési Csarnok”. Ebből a csarnokból jött létre a Magyar Királyi Közlekedési Múzeum 1899-ben.
A millenniumi kiállítás keretében mutatták be a legfontosabb közlekedési eszközöket, eredeti járműveket és modelleket. Térképek, fotók, grafikonok segítségével foglalták össze a közúti, vasúti közlekedés, valamint a posta és a távírda fejlesztésének eredményeit. Jelentős volt a vízügyekkel, folyamszabályozással, tengerhajózással kapcsolatos anyag is, ezeken keresztül a látogató részletesen megismerhette a vaskapu szabályozásának, illetve a fiumei kikötő építésének körülményeit.
A millenniumi kiállítás sikere bátorította a közlekedés-, vízügy- és a hírközlés szakembereit arra, hogy állandó kiállítást, azaz múzeumot hozzanak létre. Erőfeszítéseik gyümölcseként 1899. május 1-jén nyílt meg az országos gyűjtőkörű Közlekedési Múzeum. A hely adott volt, a millenniumi kiállítási csarnok. A gyűjtemény a már korábban kiállított anyagra épült. A kiállítás legértékesebb része az M=1:5 méretarányú mozdonymodell gyűjtemény volt, amely Európában ma is páratlan.
A második világháború során – 1944-ben – a múzeum és annak gyűjteménye jelentős kárt szenvedett. A gyűjtemény mintegy 30%-a maradt meg. Az újjáépítés hosszú időt vett igénybe. Az új Közlekedési Múzeum a széleskörű támogatottságnak, a vasúti szakemberek ügybuzgalmának eredményeként 1966. április 2-án nyitotta meg kapuit.
A múzeum állandó kiállításain a közúti-, vasúti-, városi közlekedés, a hajózás, az út- és hídépítés tárgyi és írásos emlékei láthatók. Az 1985-ben átadott Repüléstörténeti és űrhajózási Állandó Kiállítás a hazai repüléstörténet hagyományaival és a magyar repülőgépgyártás relikviáival ismerteti meg az érdeklődőket.
A magyar vasút története
A Közlekedési Múzeum legrégibb és legnagyobb gyűjteményét, a magyar vasút történetét bemutató állandó kiállítást a hosszcsarnok földszintjén tekinthetik meg a látogatók. A kiállítás első része a kezdetektől 1945-ig, a második része pedig 1945-től napjainkig ismerteti meg a vasutakat.
Főbb látványosságok: az 1860-ban gyártott 29 sorozatú gőzmozdony, vagy az 1870-ben készült Rimamurány-Salgótarjáni Vasgyár Rt. keskeny nyomtávolságú gőzmozdonya. A mozdonyok mellett az 1884-ik évi királyi vonat szalonkocsija és a Mohács-Pécsi Vasút 1887-ben gyártott szakaszos oldalajtós személykocsija érdemel különös figyelmet.
A magyar mozdonyok és a vasúti kocsik fejlődését a Közlekedési Múzeum világhírű, több mint 100 db-ból álló 1:5-ös méretarányú vasúti jármű modell gyűjteménye szemlélteti.
Cím: XIV ker.Városligeti körút 11.
Tel: +36 (1) 273-3840
E-mail: info@kozmuz.hu
Web: www.kozmuz.hu