Tulajdonosa, az Egyesült Államokban élő Domokos Habsuburg-főherceg még mindig megválna a Lugosi Béla alakításával örökéletűvé tett vérivó regénybeli lakhelyétől.

A Brassótól mintegy harminc kilométerre fekvő falu, Törcsvár mellett már a XIII. században is állt kastély, de mai alapjait 1377-ben, I. Lajos magyar király kérésére kapta meg. Feladata a mellette elhaladó kereskedelmi út ellenőrzése és a havasalföldi vajdák betörése elleni védelem volt. 1498-ban II. Ulászló zálogba adta a várat Brassó városának, akik a következő évszázadokban néhány apró megszakítással meg is tartották azt. 1916-ban végül visszaajándékozták az utolsó magyar királynak, IV. Károlynak, aki azt feleségének, a Bourbon-pármai hercegnőből lett Zita királynénak adta.

Ő azonban csak alig másfél évig örülhetett neki, hiszen 1918-ban átvették a románok, majd 1920-ban a brassói polgármester Mária román királynénak ajándékozta. Lánya és örököse, Ilona hercegnő 1931-ben egy Habsburg grófhoz, Antalhoz ment feleségül, így az egykori magyar királyi család néhány tagja újra a kastély falai közé költözött. Nem élvezhették azonban sokáig a kastély adottságait, hiszen a kommunisták megerősödése miatt 1948-ban az egész család elhagyta az országot.

Természetesen ez a kastély sem élte túl az államosítást, és az azt követő kifosztást, de azóta is múzeumként működik. Az 1987-ben indult helyreállítási munkák során az épület részben visszanyerte régi szépségét, berendezésének jó része pedig minden bizonnyal örökre elveszett.

2005-ben a román parlament elfogadott egy törvényt, miszerint a kommunizmus során elkobzott tulajdonokat előző tulajdonosuk visszaigényelheti, így a New Yorkban élő építész, Domokos Habsburg-főherceg, Ilona román hercegnő és Habsburg Antal gyermeke két testvérével együtt 2006-ban visszakapta azt, 2009-ben pedig ténylegesen át is vehette az épületet. Az épületben lévő kastélymúzeumot továbba is üzemeltették (2013-ban már több, mint félmillió látogatót fogadtak), de a felújítási munkák és szükséges átalakítások már meghaladták erejüket, így 2014-ben egyszer már megpróbáltak továbbadni a kastélyon – sikertelenül.

De a valóságban mi köze van a kastélynak Drakulához?

Jórészt semmi. Bram Stoker legismertebb, 1897-ben megjelent könyvének főhősét a kegyetlenségéről híres havasalföldi fejedelemről, a Karóbahúzó Vladként (Vlad Țepeș) is ismert III. Vladról mintázta, aki uralkodása során még egy apró lopást is karóba húzással díjazott, de a lefejezést, nyúzatást és csonkítást sem vetette meg. A legendák szerint néhány hónapig ebben a kastélyban is raboskodott, vagy épp néhányszor áthaladt a közeli Törcsvári-szoroson, de az épület sosem volt a tulajdona.

Románia egyik legjelentősebb műemléke most újra a piacra került, 99 millió dollárért, azaz közel 30 milliárd forintért cserélne gazdát.

Továábi képek a kastályról:

Hivatkozások: 24.hu, wikipedia.com, wepphoto.ro, creepyshake.com

Hirmagazin.eu

ElőzőKampányt indított a zöldség-gyümölcs pazarlása ellen a Nébih
KövetkezőRékasi Károly hihetetlen bejelentése: beszáll a politikába, erre a posztra pályázik
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza