Európába igyekvő mintegy 29 ezer migránst tartóztatott fel a líbiai parti őrség az idei éve első kilenc hónapjában, sokukat pedig emberi lakhatásra alkalmatlan létesítményekben helyeztek el, miután visszaszállították őket Líbiába – közölte az ENSZ Líbiai Támogató Missziója (UNSMIL) csütörtökön közzétett, hatvanegy oldalas jelentésében.
A dokumentum szerint a Földközi-tengeren feltartóztatott vagy megmentett migránsokat olyan központokban helyezik el Líbiában, amelyek hivatalosan a nemzetközileg elismert, tripoli székhelyű líbiai kormány ellenőrzése alá tartoznak, de az országban valódi hatalommal bíró fegyveres csoportok irányítják őket.
Sok esetben a migránsokat és menekülteket emberi lakhatásra alkalmatlan, túlzsúfolt hangárokban helyezik el. A jelentésben egyebek közt a higiéniai hiányosságokat, a rossz világítást és szellőzést emelte ki az ENSZ-ügynökség.
Mindemellett a migránsokat munkára kényszerítik a líbiai hatóságok, földeken vagy építkezésen dolgoztatják őket. „Ha megtagadod a munkát, megvernek” – idézett egy migránst a jelentés.
Az UNSMIL beszámolt arról is, hogy hiteles információi vannak szexuális visszaélésekről, amelyeket egy jelenleg is működő tripoli központban szenvedtek el a migránsok.
A nemzetközileg elismert tripoli kormány egyelőre nem kommentálta a jelentést.
Az ENSZ-jelentés megállapította, hogy szeptember 18-ig mintegy 6800 migráns tartottak fogva a hivatalosan a tripoli kormány fennhatósága alá tartozó Nyugat-Líbiában.
A líbiai hatóságok az utóbbi időben megakadályozták az újságírókat abban, hogy menekülttáborokat látogassanak, miután tavaly a CNN amerikai műsorszóró leadott egy felvételt, amelyen – feltételezhetően egy líbiai táborban – afrikai migránsokat árvereztek el rabszolgának. A tripoli kormány fogadkozott, hogy kézre keríti a felelősöket, de azóta sem jelentett be fejleményeket az ügyben.
A líbiai parti őrség szóvivője egyébként csütörtökön közölte: az idén 15 ezer migránst tartóztattak fel a hatóságok. A hírt közlő Reuters brit hírügynökség megjegyezte, nem világos, hogy az ENSZ vagy a parti őrség adatai állnak közelebb a valósághoz, és az sem érthető, miért van ekkora különbség a két szám között.
Forrás: MTI