hirmagazin_2015-07-16_140243
Részben kötvénykibocsátásból származó bevétellel pótolja ki Szaúd-Arábia az alacsony olajárak által a költségvetésen vágott rést – számolt be csütörtökön a Sputniknews hírportál.
Az ország nyolc éve első alkalommal folyamodott kötvénykibocsátáshoz, hogy az így befolyt összeggel fedezze a költségvetési hiányt. Az elmúlt egy évben négymilliárd dollárt vont be Szaúd-Arábia kötvénykibocsátással belföldi bankoktól.
Az ország jegybankja, a Saudi Arabian Monetary Agency (SAMA) kormányzója Fahad al-Mubarak szerint a kormány az idén a kiadások szinten tartását és a költségvetésben keletkező hiány pótlását kötvénykibocsátással és tartalékaiból együttesen kívánja fedezni. „A kibocsátások növelésére lehet számítani” – idézte a napokban a jegybank kormányzóját az Al-Eqtisadiah gazdasági napilap.
Szaúd-Arábiának 105 dolláros hordónkénti olajárra van szüksége kiadásai fedezéséhez, az idén azonban 58 dollárra becsülik az olaj átlagárát. A különbözet fedezésére az ország a devizatartalékokat is igénybe vette. A tartalékok május végén 672 milliárd dollárra rúgtak, szemben a tavaly augusztusi 737 milliárd dolláros rekordszinttel.
Ha a kormány úgy tesz, mintha mi sem történt volna és a jelenlegi ütemben csapolja meg tartalékait, akkor 2018 végére vagy 2019 elejére akár fel is élheti azt – mondta John Sfakianakis, az Ashmore befektetési alapkezelő szakértője a Financial Times lapnak.
A kötvénykibocsátások viszont lassíthatják a SAMA tartalékai felélésének az ütemét. „A kötvénykibocsátások jelenleg két célt is szolgálnak” – mondta Sfakianakis. „Egyrészt alternatív bevételi forrást jelentenek, másrészt életet lehelnek a tőkepiacba” – mutatott rá.

Forrás: mixonline; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu