Sinka József polgármester és Dr. Lotz Károly közlekedési miniszter beszéde…
A magyarországi kerékpárút-építések emlékünnepségének első állomásán Békésszentandrás Nagyközség lakossága és képviselőtestülete nevében tisztelettel és szeretettel köszöntöm Dr. Lotz Károly közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter urat, dr. Magyar Bálint művelődési és közoktatási miniszter urat és a kíséretükben érkezett kedves vendégeket.
Köszöntöm a megjelent országgyűlési képviselőket, a társadalmi szervezetek képviselőit, a meghívott kedves vendégeket és mindenkit, aki jelenlétével megtiszteli ünnepségünket.
Kedves ünneplő közönség!
A mai alkalommal emléket kívánunk állítani a Millecentenárium jegyében. Emlékkaput állítunk, hogy emlékezzünk a névadásra, a mai naptól az út neve “Körösvölgyi Kerékpárút”, és emlékeztessük a jövő nemzedéket is arra, hogy a Békésszentandrásról induló, Szarvason keresztül vezető és Csabacsűdig tartó 16 km hosszú kerékpárúton tőlünk 10 km-re található az ezres számot viselő kilométerkő. Eddig a pontig 1000 km kerékpárút épült az országban, és ezen a helyen regisztrálták a Békés megyében épült 100. Km-t is, ez véletlen egybeesés. Reméljük ez a folyamat folytatódik, és a Körösvölgyi Kerékpárút sem fejeződik be Csabacsűdnél.
Köszönetet szeretnék mondani a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériumnak az út építéséhez nyújtott jelentős mértékű támogatásért.
Bizonyára önerőből ez az út nem épült volna meg. A magyar néphagyománya szerint ahol székelykaput állítanak, ott a vándor vendégszerető helyre érkezik és biztonságban érezheti magát. Az előttünk álló út rendkívül biztonságossá tette a kerékpáros közlekedést, használják gyalogosok, sportolók, érezhető változást hozott mindennapi életünk minőségében. Békésszentandrás Békés megye nyugati kapuja a megyébe érkező utazó első benyomásait itt szerezheti. A felállított emlékkapu, a ligetek között kanyargó kivilágított kerékpárút, a Körös környezetének csodálatos természeti szépsége jó véleményt formálhat.
Az emlékkapu Klimaj János békésszentandrási fafaragó népi iparművész alkotása, tölgyfából készült fenyőfa tetőszerkezettel, 450 munkaóra ráfordítással. Az oszlopokon ékrovásos díszítéssel faragott rozetták és tulipánok találhatók. A Békés megyében fellelhető motívumokból 8 féle rozetta latható a 2 oszlopon szimmetrikusan elhelyezve. A tulipánok az állandó fejlődést és a felemelkedést szimbolizálják. A kapu felső sarkaiban a nap részleteit fedezhetjük fel, a hagyományok szerint azért, hogy a falura állandóan süssön a nap. A mostani gazdasági helyzetünkben igazán ránk férne egy kis ragyogás. A mester művére 100 évnél is hosszabb élettartamot jósol, méltán nevezhetjük tehát emlékműnek, mindannyiunk nevében megköszönöm munkáját. Végezetül megköszönöm az anyagi támogatást mindazoknak, akik nélkül ez a kapu nem jöhetett volna létre. Elsősorban a Békéscsabai Közúti Igazgatóságának, a szarvasi, csabacsüdi, békésszentandrási és az itt működő vállalkozásoknak és magánszemélyeknek, és nem utolsó sorban az út építőjének a Körös AQUA Bt-nek, személy szerint Fabó István alpolgármesternek, aki a legtöbbet fáradozott a mai nap sikere érdekében. A támogatók névsora réztáblába vésve látható, így kívánjuk megörökíteni nemes tettüket. Megköszönöm figyelmüket és felkérem Dr. Lotz Károly miniszter urat az emlékkapu felavatására.
Dr. Lotz Károly közlekedési miniszter beszéde:
Miniszter Úr, Elnök Úr, Képviselők, Polgármesterek, mindnyájan, akik jelen vannak.
Hölgyeim és Uraim, kedves barátaim! Olyan ritkaság, hogy örülni tudunk és ez ma egy felhőtlen örömünnep, közlekedünk, legalább is km-ben közeledünk valóban az 1000. Km-hez, amit még ma felavatunk, de innen indul az a bizonyos ünnepélyes menet is, amellyel végig kísérjük majd ezt az utat. Én azt hiszem, hogy a közösségnek az ereje az amit ma elsősorban ünnepelnünk kell, egy látványos eredménye annak, hogy ha itt elhatározza egy közösség kicsik, nagyok, akik ezt használni fogják azok akik ezt segítették és kivitelezték. Én tulajdonképpen azért jöttem, hogy köszönetet mondjak azoknak akik óriási munkát végeztek ebben és nagyon szeretném, hogyha minél többen használnák ezt az utat, minél kevesebben a közutat éppen azért, hogy biztonságosabban, balesetvédelmi szempontból előnyösebben és környezetvédő módon közlekedjenek. Szeretném, ha minél többen örömüket lelnék ebben a kerékpárútban. A Körösvölgyi Kerékpárutat ezennel megnyitom sok-sok örömet kívánok ehhez mindenkinek!
Emlékkaput készítették: Klimaj János fafaragóművész, Benedek Sándor asztalos szakoktató, Mrena János asztalos, Ambrus Zoltán vállalkozó, Ivanics Sándor vésnök
Épült a Millecentenárium évében Békésszentandrás, Szarvas, Csabacsűd települések és a Békéscsabai Közúti Igazgatóság összefogásával.
Forrás: http://www.bekesszentandras.hu/turizmus_egyeb.htm#
Cím: Békésszentandrás külterület
Tel: +36 (66) 218 344
E-mail: [email protected]
Web: http://www.bekesszentandras.hu/