Home Főhírek Gazdaság Koronavírus: Óriási recessziót jósolnak Magyarországnak

Koronavírus: Óriási recessziót jósolnak Magyarországnak

portfolio

A koronavírus okozta leállással kapcsolatban egyre romló gazdasági előrejelzéseket olvashatunk.

Pár hete még a recesszió belengetése volt meglepő, ma már evidenciának tekintetjük, hogy idén visszaesés várható. A Morgan Stanley friss elemzése ennél is borúlátóbb: szerintük a harmadik negyedévben 8,5%-os is lehet a recesszió, és a negyedik negyedévben sem mérséklődik jelentősen – igaz, jövőre látványos felívelés jöhet.

A fiskális válaszok egyelőre nem teljesen ismertek, a lengyel és a cseh kormány viszont egyelőre grandiózusabb tervekkel állt elő, mint a magyar. Hozzá kell tenni, várhatóan itthon is nagyobb összegű csomag várható.

A régiónkat is elérte a koronavírus, az arra adott válaszok pedig nagymértékben visszavethetik a gazdaságokat. Noha egyelőre nem tudjuk a pontos hatásokat, az előrejelzések már készülnek. A Morgan Stanley például már elkészítette a GDP várakozásait három országra, köztük Magyarországra:

Eszerint a három vizsgált ország, Lengyelország, Csehország és Magyarország közül minket fog a legnagyobb mértékben sújtani a válság, a harmadik negyedévben például -8,5%-os lehet nálunk a visszaesés.

SŐT, A NEGYEDIK NEGYEDÉVBEN IS NEGATÍV TARTOMÁNYBAN MARADHATUNK, AKKOR -6,9%-OS LEHET A GDP VISSZAESÉS, AZ EGÉSZ ÉVET TEKINTVE TEHÁT SOKKAL BORÚSABB A BANK ELŐREJELZÉSE, MINT AMIT PÉLDÁUL A KORMÁNYZATTÓL HALLHATUNK.

Az elemzés szerint a visszaesést meredek felpattanás követheti, 2021 harmadik negyedévében például kétszámjegyű lehet a növekedés Magyarországon.

Megérkeztek a fiskális válaszok is

Mindhárom ország jelentett már be válságkezelő intézkedéseiket. Lengyelország és Csehország első ránézésre grandiózus, Magyarország szerényebb csomagot lengetett be – hozzá kell tenni, hogy itthon még további bejelentések is várhatók. A jelenlegi válságra a fiskális válaszok lehetnek a leghatásosabbak, de a monetáris politikának is támogatóan kell fellépnie – a cseh és lengyel jegybankok már végrehajtottak egy kamatvágást, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa pedig kedden ülésezik.

A három régiós ország csomagjait és annak a költségvetésre gyakorolt hatását vizsgálta elemzésében a JP Morgan. Az országok közül a magyar intézkedésekről tudunk egyelőre a legkevesebbet, de a cseh bejelentést is még nagy homály övezi. Az első számok alapján azonban így néz ki a csomagok GDP arányos összege (a bank a közvetett hatásokkal számolt, a beígért hitelkeretekkel nem):

Magyarország

Az elemzés kiemeli, hogy Magyarország eddig csak likviditási és hiteltámogatást tartalmazó csomagot jelentett be, a bank azonban arra számít, hogy hamarosan ennél sokkal nagyobb bejelentés várható. Ismeretes, Orbán Viktor miniszterelnök az elmúlt napokban lakossági és vállalati hiteltörlesztési moratóriumot vezetett be, és az érintett ágazatokban a vállalatok mentesülnek a járulékfizetés alól.  A JP Morgan a jelenlegi intézkedések mellett -3,5%-os költségvetési hiányra számít.

Lengyelország

A lengyel kormány a GDP 9%-ának megfelelő összegű csomagot jelentett be a koronavírus gazdasági hatásainak enyhítésére.  A csomag értéke 212 milliárd zloty (nagyjából 47 milliárd euró mai árfolyamon). A csomag adókönnyítést (főleg a bajba jutott ágazatokban), hitelgaranciákat, közműfizetések halasztását és egyéb szociális jellegű kiadásokat, valamint beruházás-ösztönzési támogatásokat tartalmaznak.

Az ígéretek közvetlen fiskális hatása szerényebb, de még mindig jelentős: a GDP 3%-a. Összegben kifejezve ez 66 milliárd zlotyt, nagyjából 14,7 milliárd eurót jelent. Ez magában foglalja a beruházási támogatásokat, valamint az adókönnyítéseket, amelyek új tételnek számítanak a büdzsében. A maradék (144 milliárd zloty) nagy részét a likviditási keret teszi ki, amelynek felét a lengyel jegybank biztosítja a pár napja bejelentett formában (TLTRO és mennyiségi lazítás). A csomag második felét a kormány biztosítja likviditási és hitelgarancia formájában.

Mindez azt jelenti, hogy az idei költségvetési deficit legalább 4,5%-os lehet a JP Morgan előrejelzése szerint. A bank elemzői már előzetesen is módosították a korábbi -1,3%-os várakozást -3%-ra, de ha nominális értéken vesszük figyelembe a jelenlegi intézkedéseket (a bank megjegyzi, hogy a jelenlegi lengyel kormány a gazdasági intézkedések tekintetében eddig megbízható volt), akkor a hiány könnyen 5% fölé is mehet. Az elemzésben hozzáteszik, a részleteket egyelőre nem ismerjük pontosan. A konzervatív becslés szerint (amely a fenti intézkedések 50-60%-os megvalósulási rátájával számol) a GDP-arányos hiány 4,5% lehet idén, jövőre pedig 3,2%.

Csehország

Az átszámolva 36 milliárd eurós csomag a cseh GDP 18%-t teszik ki, és sokkal kevesebb részletet tudunk róla, mint a lengyel programról. Annyi biztos, hogy van benne egy „közvetlen pénzügyi támogatási” elem a sokk által leginkább sújtott vállalatoknak, amely a bank szerint csökkentett munkaórát ösztönző támogatásokat és a járványintézkedések miatt keletkező veszteségek megtérítését tartalmazhatja majd. Ez mindössze a GDP 2%-ának megfelelő összeg, a maradék (900 milliárd korona) hitelgaranciákat ad majd az egyébként életképes kis- és középvállalatoknak.

A cseh pénzügyminiszter nyilatkozata szerint a felülvizsgált költségvetés a napokban jelenik majd meg, a JP Morgan számításai szerint a csomag 1,8%-os költségvetési hiányt eredményez majd – kiemelik, egyelőre nagyon kevés információnk van a csomagról. Azzal számol a bank, hogy a bejelentett intézkedések 60%-a valósulhat meg, ami GDP-arányosan 1,2%-ot jelentene, és mivel a cseh előrejelzést is módosították már a korábban prognosztizált szintről, a 2020-as hiány 1,8% lehet. Ezzel Csehországban 4 év többletes büdzsé után idén deficites lehet a központi költségvetés.

Az elmúlt évek fiskális konzervativizmusa miatt (is) Csehország az elmúlt években alulteljesítette a régiót a növekedés tekintetében, most viszont ennek köszönhetően nagyobb tere van az élénkítésre. Az alacsony államadóssággal együtt Csehország felkészültnek tekinthető.

Címlapkép: MTI/Vasvári Tamás

portfolio, Hirmagazin.eu

ElőzőErős földrengés volt Zágrábban vasárnap hajnalban
Következő131-re nőtt a beazonosított koronavírus-fertőzöttek száma (18+)
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás