Kásler miniszter szerint minden kórház alkalmas a betegek fogadására.
Noha új turistacsoportok már nem indulhatnak el a karanténba zárt kínai Vuhan tartományból, ez nem jelenti azt, hogy az úton lévőket hazarendelnék. Márpedig több százezer kínai turista van most a világ minden táján. Az egyik, 29 fős társaság – amelynek 18 tagja éppen vuhani – Horvátországból Szarajevóba érkezett, ahol megvizsgálták őket, és úgy találták, hogy nem hordozzák a koronavírust. Ez azért is jó hír, mert a csoportos körúton a szerb Blic információi szerint úgy tervezik, hogy Budapestet is útba ejtik, mégpedig pénteken.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere tegnap bejelentette, volt két gyanús eset Magyarországon, de mindkettőnél kiderült, nem a koronavírus fertőzte meg őket.
– Minden magyar kórház felkészült a betegek fogadására – jelentette ki a miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján. Müller Cecília országos tiszti főorvos szerint az új vírus gyors azonosítására, felfedezésére felkészültek a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a területi szervek munkatársai is.
– Ahhoz, hogy valakinél egyáltalán a gyanú felmerüljön, Kínában, Vuhanban kellett járnia. Ez a kór nem terjed olyan intenzíven, mint az influenza, hogy valaki megkapja, felszáll a metróra, és sokan megbetegszenek tőle – mondta korábban a Blikknek Szlávik János infektológus, a Szent László kórház főorvosa. Ebben a kórházban kezelik majd az esetleges betegeket. – December vége és január vége között a 10 milliós Vuhanban 2000 beteget regisztráltak. Egy influenzajárvány esetén több százezer beteg lenne. Ez az új koronavírus szorosabb kontaktussal fertőz, jórészt családtagok, illetve egészségügyi dolgozók kapták el – magyarázta.
A maszkok most slágertermékek, a legtöbb patikában ezt kérik az emberek. Magyarországon egyelőre nincs beteg, de a Samsung, a Nokia és a Semmelweis Egyetem is gyanakszik.
„Az egyetemen mintegy 400 távol-keleti hallgató tanul, köztük 52 fő kínai, akiknek a szorgalmi időszak megkezdése előtt ki kell töltenie egy részletes kérdőívet. Ez alapján dönthető el, mekkora a kockázata annak, hogy hordozhatja a vírust. Amennyiben ez felmerül, de a hallgató tünet- és panaszmentes, kéthetes járványügyi megfigyelés alá vonja az egyetem, míg egy esetleges fertőzés tüneteinek jelentkezésekor az Egyesített Szt. István és Szt. László Kórházba szállíttatják a beteget” – írta a Semmelweis Egyetem a közleményében. A Nokia minden munkatársát, aki a közelmúltban Kínában járt, egyheti otthoni munkavégzésre utasította.
A Samsung gödi gyárának lépéséről a gödi polgármester, Balogh Csaba számolt be Facebook-oldalán.
„A Samsung szeretné megnyugtatni a lakosságot, hogy a múlt hét közepén a cég felvette a kapcsolatot az ÁNTSZ járványügyi részlegével. Jelenleg nincs hatóság által kötelezően előírt intézkedés, ám a Samsung SDI minden tőle telhető intézkedést bevezetett a megelőzés érdekében. A Kínából érkező alkalmazottakat elkülönítik és csak orvosi vizsgálat után állhatnak munkába. Emellett fokozott figyelmet szentelnek a fertőtlenítésnek a közös helyiségekben és belső oktatást is szerveznek WHO által közzétett, megelőzéshez szükséges higiéniai szabályokról” – részletezte a polgármester a közösségi oldalán.
A WHO azt kéri, hogy mindenki zsebkendőbe tüsszögjön, alaposan és sokszor mosson kezet, valamint akár húst, akár tojást eszik, jól főzze-süsse meg. Ha pedig láz, légzési nehézség, légszomj kínozza, ráadásul járt a közelmúltban Kínában, forduljon orvoshoz.
Már Németországban is megjelent a betegség
Bajorországban tegnap bejelentették, hogy van egy betegük. 33 éves férfit a kínai Vuhanban járt sanghaji kolléganője fertőzhette meg, egy müncheni konferencián. A nő január 22-én tért haza, és 26-án igazolták nála a koronavírus- fertőzést. A férfit elkülönítve ápolják a kórházban, és igyekeznek felderíteni, kiket fertőzhettek meg esetleg.
Titkolózott a polgármester
Csou Hszien-vang, Vuhan polgármestere a kínai állami televízióban bevallotta, nem tájékoztatták időben az embereket a halálos járvány kitöréséről.
„Egyrészt nem adtuk közre időben a rendelkezésre álló, vírussal kapcsolatos információkat, másrészt ezeket az információkat nem használtuk arra, hogy javítsunk a helyzeten” – idézi a Daily Mail a kínai polgármestert. – „A koronavírus egy fertőző betegség, amit az erre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően kellett kezelnünk és a nyilvánosság elé tárnunk. Helyi önkormányzatként, ha információhoz jutunk is hozzá, egyeztetnünk kell a felsőbb szintekkel, és meg kell várnunk a jóváhagyást, hogy közölhessük azokat. Sokan azonban ezt nem értették meg”.
blikk, Hirmagazin.eu