Egy hete mindkét eddigi nagy párt, vagyis az Angela Merkel-féle CDU/CSU, valamint a szociáldemokrata párt is története leggyengébb eredményét érte el.
Emiatt vasárnap lemondott a szociáldemokraták elnöke, Andrea Nahles. A baloldali pártban többen úgy vélik, hogy csak akkor állhat meg az évek óta tartó zuhanásuk, ha szakítanak Merkelékkel, és kilépnek a nagykoalícióból. Ha ezt valóban meglépik, az a Merkel-korszak végét jelentheti – közölte az M1 Híradója.
Örömujjongásban törtek ki politikusok és aktivisták múlt vasárnap a Zöldek berlini eredményváróján. Az ekkor bejelentett exit pollok a párt előretörését jelezték, amit az EP-választások végeredménye vissza is igazolt.
A Zöldek a 2017-es parlamenti választásokon elért 9 százalék több mint duplájára, 20,5 százalékra növelték támogatottságukat, és ezzel országosan a hatodik helyről, a második legnépszerűbb politikai erővé váltak. Szavazataik harmadát a nagykoalíció pártjainak korábbi támogatóitól szerezték, felkavarva ezzel a német politika állóvizét.
Nem véletlen, hogy a kormányzó CDU/CSU szimpatizánsai csak visszafogott tapssal örültek az EP-választások megnyerésének. A testvérpártok ugyanis történetük legrosszabb országos szavazatarányát, kicsit kevesebb mint 29 százalékot szereztek meg.
A koalíciós partner szociáldemokratáknál pedig aggódó tekintetek figyelték, hogy a párt a harmadik helyre csúszott vissza, és a voksok kevesebb mint 16 százalékával 100 éve nem látott mélypontra jutottak. Ráadásul a második világháború óta először a brémai tartományi választáson is alulmaradtak.
A kudarcok miatt a szociáldemokraták vezetője, Andrea Nahles vasárnap bejelentette lemondását. A politikus nemcsak a pártelnöki és frakcióvezetői posztjáról távozik, hanem még a képviselői mandátumát is visszaadja.
A lemondás a heves viták eredménye is, de már nem az a kérdés a kisebbik kormánypártban, ki legyen a következő pártelnök, hanem, hogy maradjanak-e a kormányban. Andrea Nahles a nagykoalíció támogatója volt, pedig a tagságban sokan követelik, hogy vonuljanak ellenzékbe, mert a kormányzati szerepvállalás nem hozta meg az eredményeket az utóbbi választásokon.
A konzervatívok abban bíznak, hogy nem bomlik fel a koalíció, és nem lesz szükség előrehozott választásra. A CDU elnöke vasárnap azt kérte a szociáldemokratáktól, hogy a kormánytöbbség veszélyeztetése nélkül oldják meg a személyi kérdéseket. A német kancellár pedig arról beszélt, hogy pártja fenn akarja tartani a koalíciót.
A szociáldemokratáknak az eredeti menetrend szerint ősszel kell dönteni arról, hogy maradnak-e a kormányban.
m1