Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Korlátozott az Egyesült Államok szövetségeseinek szerepvállalása az Iszlám Állam ellen végrehajtott légicsapásokban

Korlátozott az Egyesült Államok szövetségeseinek szerepvállalása az Iszlám Állam ellen végrehajtott légicsapásokban

Miközben az Egyesült Államok az Iszlám Állam (IÁ) elleni légicsapások fokozására készül Szíriában, a nyugati szövetségesek részvétele korlátozott, a dzsihadista szervezet elleni katonai fellépés elején aktívnak mutatkozó arab országok pedig jórészt eltünedeztek – írta vasárnapi beszámolójában a The New York Times című amerikai napilap.

iszlám állam elleni légicsapás

Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Jordánia harci gépeinek nagy részét az Irán által támogatott síita húszi lázadók elleni harcra csoportosította át. Bahreini repülőgépek utoljára februárban, a jordániaiak augusztusban támadtak Szíriában, az omániak pedig járőröznek ugyan, de a szerepük szerény.

A nyugati szövetségesek, köztük a franciák és az ausztrálok hajtottak ugyan végre csapásokat Szíriában, de tűzerejüket főleg Irakra összpontosítják. A britek csak az utóbbi országban támadnak, Szíriában csak felderítő repüléseket hajtanak végre, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök pedig választási kampánya során hazája harci gépeinek visszavonását ígérte.

Emellett a szövetségesek egyike sem akar az Egyesült Államokhoz hasonlóan repülőket állomásoztatni a törökországi incirliki bázison, ami pedig a jóval rövidebb repülési távolság miatt jelentősen megkönnyíthetné számukra a támadások indítását.

A lap által közölt összesítés szerint az Egyesült Államok arab és a nyugati szövetségesei Szíriában a 2700 légicsapás 5 százalékát, Irakban pedig a 5100 támadás 30 százalékát hajtották végre.

A Perzsa-öbölben 2007 óta először nem tartózkodik amerikai repülőgép-hordozó; a Theodore Rooseveltet, amelynek harci gépei a légicsapások 10 százalékát hajtották végre, október elején karbantartásra visszarendelték. Franciaország csütörtökön jelentette be, hogy a hiány pótlására a térségbe vezényli egyetlen repülőgép-hordozóját. Ilyen osztályú amerikai hadihajó december közepén érkezik ismét a régióba.

Charles Brown tábornok, az IÁ elleni légi hadjárat parancsnoka a lapnak elmondta, hogy a légicsapások kiterjesztése az elkövetkező napokban Rakka, a dzsihadista szervezet székhelye környékén várható, ahol újonnan felfegyverzett kurd és arab egységek kísérelnek meg előrenyomulni. Ugyancsak fokozzák a támadásokat az IÁ olajlétesítményei, bombagyárai és egyéb kulcsfontosságú létesítményei ellen.

Forrás: Orientalista.hu

Exit mobile version
Megszakítás