Az Egyesült Államok az egyetlen fejlett ország a világon, ahol reménytelenül ismétlődnek az iskolai lövöldözések – írta az AFP francia hírügynökség a pénteki texasi gimnáziumi lövöldözés kapcsán.
Legalább nyolc, de egyes jelentések szerint tíz halálos áldozata van a texasi Santa Fé városka középiskolájában helyi idő szerint péntek reggel elkövetett lövöldözésnek, többen megsebesültek. Két diákot letartóztattak, egyikük a gyanúsított. Egyelőre nem közölték, hogy a halottak többsége diák-e . A lövöldözés helyi idő szerint reggel nyolc órakor az iskola egyik tantermében, óra közben tört ki.
Péntek este egy amerikai középiskolánál, Georgia államban történt újabb lövöldözés, amelynek során egy ember meghalt, egy másik pedig megsebesült – tudatta a helyi rendőrség.
A Clayton megyei rendőrség tájékoztatása szerint a lövöldözés a Mount Zion nevű gimnázium parkolójában történt, de sem az elkövető, sem az áldozatok nem oda jártak. A gyanúsított és a meggyilkolt, illetve sérült áldozat is a szomszédos Perry Oktatási Központ évzáróján vett részt, amely inkább szakiskolának tekinthető.
Egyre kevésbé védettek az amerikai iskolák
A lőfegyverek elterjedése ellen küzdő Everytown for Gun Safety nevű New York-i civil szervezet szerint hetente történik iskolai lövöldözés az Egyesült Államokban. Az amerikai iskolák egyre kevésbé védettek a fegyveres erőszakkal szemben, és az amerikaiak fatalistának tűnnek.
Gyakoriságuk miatt a lövöldözések nem szerepelnek a hazai lapok címoldalán.
Két millióan tüntettek a fegyvertartás szigorítása mellett márciusban
A The Washington Post által fenntartott, naprakész adatbázis szerint több mint 214 ezer amerikai általános és középiskolai diák szembesült már 1999 óta lövöldözéssel a tanórán. Legalább 139 gyermek, tanár és mások haltak meg iskolai lövöldözésben ugyanezen időszak alatt.
Ezek a tragédiák rendszerint hiábavaló vitákba torkollnak arról, hogy el kell-e látni minden iskolát biztonsági kapukkal, illetve épp ellenkezőleg, fel kell-e fegyverezni a tanárokat?
Februárban egy fiatalember 17 embert ölt meg félautomata fegyverrel egykori gimnáziumában Floridában.
Ez a sokadik tragédia a fiatalok fellépése nyomán országos fellépést váltott ki a lőfegyverekről szóló jogszabályok szigorítását követelve. Március 24-én országos megmozdulást tartottak: két millióan tüntettek az Egyesült Államokban és külföldön a fegyvertartás szigorítása mellett.
A megmozdulásban részt vevő több százezer diák a „tömeges lövöldözés nemzedéke”, illetve a coloradói iskola nyomán, ahol 1999-ben két diák 12 társát és egyik tanárát lőtte le, „Columbine-nemzedék” néven vált ismertté.
Semmi sem változott a törvényhozásban
A törvényhozásban azonban semmi sem változott, egyes szövetségi államokban meghozott igencsak korlátozott intézkedéseken kívül. Donald Trump amerikai elnök lényegében azt javasolta, hogy fegyverezzék fel a tanárokat.
Az iskolai lövöldözés meghatározása forrásonként különböző, ezért különböző adatok vannak az ilyen eseményekről. Az azonban bizonyos, hogy a hasonló esetek előfordulása az Egyesült Államokban jóval gyakoribb, mint más fejlett országokban, és a tendencia hosszútávon aggasztó.
Az iskolákban elkövetett lövöldözéseknek van a legtöbb halálos áldozata
A 2000 és 2013 közötti időszak lövöldözőiről szóló tanulmányában a szövetségi rendőrség megállapította, hogy növekedett az ilyen események száma. Az esetek 70 százalékban öt perc vagy még kevesebb idő alatt történt végzetes cselekmény, ami által viszonylagossá válik a rendvédelmi erők reagálása. Az esetek 24,4 százalékában pedig iskolai környezetben történt lövöldözés.
A főiskolában vagy gimnáziumban lövöldözők a regisztrált esetek többségében az intézmény hallgatói. Ez történt a pénteki Santa Fé-i lövöldözésben is. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint általában az iskolában elkövetett lövöldözéseknek van a legtöbb halálos áldozata.
Több ilyen támadás hosszú időre sokkolta Amerikát. Ilyen volt az 1999-ben a Columbine középiskolában elkövetett mészárlás, az 2007. évi virginiai műszaki egyetemi lövöldözés, illetve a 2012-ben a connecticuti Sandy Hook általános iskolában elkövetett vérfürdő, amelyben 20 kisgyermeket lőttek agyon.
A Sandy Hookban elkövetett mészárlás óta gyakoriakká váltak az iskolákban riadók és a felkészülési gyakorlatok.
Forrás: MTI, Hirado.hu