Három évszázad óta először változnak december 8-tól, a Ferenc pápa által meghirdetett rendkívüli szent év első napjától a kánonjog azon előírásai, amelyek a házasság érvénytelenítését szabályozzák. Három évszázada nem volt ilyen reform. Fotó: MTI
A házasság a római katolikus egyház hét szentségének egyike. Az egyházjog szerint élethosszig tartó, felbonthatatlan kötelék, ezért válás nem lehetséges, legfeljebb a házasság érvénytelenítése. Ez is csak akkor mondható ki, ha meghatározott feltételek fennállnak, már a házasságkötéskor.
Ezt eddig hosszas, kétlépcsős egyházjogi eljárásban kellett bizonyítani. Ferenc pápa – motu proprio, vagyis saját kezdeményezésre – kiadott és tegnap ismertetett apostoli levelei ezt az eljárást egyszerűsítik le. Decembertől a megyés püspök is kimondhatja egy egyházi házasság érvénytelenségét, amennyiben mind a férj, mind a feleség kéri ezt, és nincs automatikus fellebbezés sem.
Ez egyben a költségeket is csökkenti, mert a párok a bonyolult eljárás miatt eddig kénytelenek voltak szakértők felvilágosítását is kérni. Olaszországban háromezer euróba (900 ezer forintba) is kerülhetett a szentszéki eljárás. Így csak a tehetősek veszik igénybe, a szegények csak polgári úton válnak el. „Igazságtalanság, hogy a házastársaknak sötét kétségek között kell hosszan őrlődniük, hogy felbontható-e a házasságuk – írta Ferenc pápa a változtatásról.
Ám azt is kijelentette: a reform nem kérdőjelezi meg a házasság felbonthatatlanságának alapelvét, viszont előfordulhat, hogy erkölcsileg mind a gyerekeknek, mind a szülőknek a válás a helyes megoldás.Szentség
A házasság szentségét a katolikus rituálé szerint nem az egyház szolgáltatja ki a házasulóknak – csak tanú –, a kegyelmet a házastársak egymásnak nyújtják a felbonthatatlan szerződéssel Isten színe előtt.
Mivel a házasság célja a gyermeknemzés, hogy a pár egy testté váljon, a házasság érvényességéhez szükséges az „elhálása”. Enélkül nem érvényes az egyházi házasság.
Forrás: metropol;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu