Egyre nagyobb méreteket ölt a sztrájk az Audinál.
A magyar dolgozók munkabeszüntetése miatt már a németországi központban is áll a munka, mert hiányoznak a Magyarországon készített motorok. A sztrájk azután indult, hogy a munkáltatói és a munkavállalói oldal nem tudott megegyezni a béremelés mértékében. A leállás minden félnek komoly anyagi veszteséget jelent.
Munkásokkal volt tele kedd délután a győri Audi gyárudvara. Több ezer ember, szinte valamennyi dolgozó ott volt, hogy megtudja, hogyan döntött a vállalat vezetése a béremelésekről. Az M1 stábja csak a kerítésen kívül tudta elkészíteni a felvételeit, mert a vállalat nem engedte be a sajtó munkatársait, akik között német tévések, tudósítók is voltak.
De nem csak a kerítésen belül, hanem azon kívül is sokan összegyűltek, a sztrájkolók családtagjai, a szimpatizánsok és a szolidaritást vállaló szakszervezetek is.
Jelentős veszteségeket okoz a leállás
A rögtönzött munkásgyűlésen a munkabeszüntetést meghirdető szakszervezet egyik vezetője arról beszélt, hogy a megegyezés érdekében ők is tettek engedményeket, de az alapvető követelésekből nem tudnak engedni.
Így például a 18 százalékos, de minimum 75 ezer forintos alapbéremelésből, illetve, hogy a cafeteria összege 787 ezer forint legyen. A szakszervezeti vezetők tisztában vannak azzal, hogy az immár 6 napos leállással jelentős veszteséget okoznak a gyárnak, de szerintük a vállalat vezetése is felelős ezért.
Az M1 megkeresésére a győri vezetés és a németországi központ csak annyit reagált, hogy a bértárgyalások alatt nem nyilatkoznak, mert nem akarják megzavarni a tárgyalásokat.
A bértárgyalásban a kormánynak nincs szerepe
A kormány is figyeli a Győrben történteket, a külgazdasági és külügyminiszter az M1 Híradójának úgy fogalmazott: a bértárgyalásban a kormánynak azonban nincs szerepe.
„Nagyon reméljük, hogy a bérmegállapodás minél előbb létrejön a dolgozók és a vállalat vezetése között. Reméljük, hogy egy olyan megállapodás jön majd létre, amely a győri dolgozók számára is megfelelő lesz” – nyilatkozta Szijjártó Péter.
A mielőbbi megállapodást sürgeti, hogy már nem csak Győrben, hanem az Audi központi üzemében, a bajorországi Ingolstadtban is szünetel a munka, mert hiányoznak a Magyarországon készített motorok. Az Audi másik németországi üzeme, a neckarsulmi gyár még nem állt le, de állítólag csak szerdáig van megfelelő számú motor a járművek összeszereléséhez.
A gazdaság teljesítményét is befolyásolhatja a sztrájk folytatása
A németországi gyárak működése mellett a gazdaság teljesítményét is befolyásolhatja a sztrájk folytatása, hiszen a győri Audi a magyar GDP másfél százalékát állítja elő, árbevételét tekintve jelenleg a magyar gazdaság zászlóshajójának számít.
Éppen ezért a már csaknem egy hete tartó sztrájknak is lesz hatása a magyar gazdaság teljesítményére, még ha egyelőre csak kis mértékben.
A német sajtó is folyamatosan beszámol a győri Audinál zajló sztrájkról, és arról is tudósítanak, hogy az Audi felügyelőbizottságának egyik tagja, Johann Horn, aki maga is szakszervezeti vezető, élesen bírálta az európai alacsony bérezést, figyelmeztette a munkaadókat, hogy ne játsszák ki Európában a foglalkoztatottakat egymás ellen, és egyúttal szolidaritásáról biztosította a magyar munkavállalókat.
Forrás: MTI