Az év végi túlköltekezések miatt okosabb januárban visszafogni kiadásokat. Mivel a háztartási költségek között 10,7%-kal a harmadik legnagyobb tétel a közlekedés, érdemes odafigyelni az autózással kapcsolatos kiadásokra, főleg hidegben, amikor jobban esik autóval járni, mint buszra várni, vagy biciklizni.
Cseréljük rendszeresen a légszűrőt!
Ha a légszűrőt 18-20 000 kilométerenként cseréljük, akkor a nem szennyezett szűrőkön keresztül a levegő könnyebben áramlik a motorhoz és jobb a motor teljesítménye, így akár 10%-kal is csökkenthetjük a fogyasztást.
Tartsuk be a követési távolságot!
Ha az autópályán igyekszünk állandó sebességet tartani, jobb lesz a fogyasztásunk. Ezt elérhetjük úgy is, ha elég nagy távolságot tartunk az előttünk lévő autó és a sajátunk között, hogy egyenletesen és finoman tudjunk gyorsítani, és elkerüljük a hirtelen fékezést.
Állítsuk le a motort üresben állás helyett!
Ha 10 másodpercet járatjuk a motor üresben, akkor többet fogyaszt az autó, mintha újraindítanánk a motort. Ha leállítjuk a motort olyankor, amikor 1 percnél tovább várakozunk, az a szén-dioxid kibocsátást és a fogyasztást is csökkenti. 10 perc alatt egy átlagos autó majd 1/3 liter üzemanyagot éget el üresben.
Készítsünk útvonaltervet előre!
Az 5 kilométernél rövidebb utak a leginkább környezetszennyezők, mivel a motor nem éri el az üzemi hőmérsékletet. Ha több dolgot intézünk el egymás után, a szén-dioxid kibocsátásunkat és a fogyasztásunkat is csökkenthetjük akár 20-50 százalékkal (ahhoz képest, mintha többször ugyanonnan indulva külön-külön tennénk meg ugyanazt a távolságot).
Ne cipeljünk felesleges súlyt az autóval!
Minden felesleges kilogramm, amit autónkkal cipelünk 2%-kal csökkenti az üzemagyag hatékonyságot, tehát pakoljuk ki a felesleges dolgokat a csomagtartóból és tisztítsuk le a havat és a jeget is. A tetőcsomagtartót csak akkor szereljük fel, ha szükséges.
Használjunk magasabb sebességfokozatot!
A magasabb sebességfokozat használatával üzemanyagot takaríthatunk meg és a motort is kíméljük.