A kókuszdió a természet egyik legnagyobb ajándéka az emberiség számára. Őshazája Malajzia és környéke, a helyiek az élet fájának is nevezik. A kókusz azon növények körébe tartozik, amelynek minden része felhasználható.
Törzsét építőanyagnak, levelét tetőfedőnek használják, termése kiváló rostanyag, a magjából pedig élelmiszert, gyógyszereket, italokat készítenek.A kókuszmag belsejében frissítő hatású, édeskés folyadék található, ami nem más, mint a kókuszvíz. A kókuszvíz az egyik legerősebb természetes elektrolitforrás, és összetétele megegyezik az emberi vérplazma összetételével. Az emberi vér 55 százaléka vérplazmából áll, a fennmaradó 45 százalékot hemoglobin alkotja.
Amikor olyan folyadékot iszunk, ami 55 százalékban kókuszvízből és 45 százalék klorofilból áll, akkor tulajdonképpen vérátömlesztésre kerül sor, ezért orvosi beavatkozásoknál is használják vérplazma helyettesítőként. A kókuszvízre azt szokták mondani, hogy a legtisztább folyadék, a víz csak a második. A kókuszvízfogyasztásnak e mellett számos előnye van: enyhít a fejfájást, a köhögést, baktériumölő, hidratálja a szervezetet, enyhíti a húgyúti problémákat, csillapítja a hányingert, kiváló izotóniás oldat, segít megelőzni a kiszáradást, vesekőhajtó, hűvösen tartja a szervezetet, és pozitív hatással van a koleszterinszintre.
A kókuszdió nagyon tápláló és gazdag vitaminokban (C, E, B1, B3, B5 és B6), rost- és ásványi anyagokban (vas, szelén, nátrium, kalcium, magnézium és foszfor). A tehéntejjel ellentétben a kókusztej laktózmentes, így laktózérzékenyek is bátran fogyaszthatják. 100 ml-es kókusztej 154 kalóriát, 1,4 g fehérjét, 15 g zsírt és 3,4 g szénhidrátot tartalmaz. A kókuszdióban jelentős mennyiségű zsír van, de más diófélékkel szemben a zsírok közepes láncú telített zsírsavak formájában vannak jelen. Ezek egyike a laurinsav, ami hasznos vegyületté alakul át a szervezetben. A monolaurin baktériumölő, megakadályozza a vírusok és fertőzések elterjedését, csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
A kókuszolaj nagyon hatásos súlycsökkentő, mivel rövid és közepes szénláncú zsírsavakat tartalmaz, amely segítik a felesleges zsírok elégését. Könnyen emészthető, segíti a pajzsmirigy és enzimek működését. Anyagcsere növelő, ami által több energia ég el, így segíti elő a súlycsökkenést. A trópusokon vagy mediterrán környezetben élő emberek sok kókuszolajat fogyasztanak, ezért nem jellemző rájuk a túlsúlyosság.
A külső fertőzések vagy zúzódásokra kiváló a kókuszolaj, mivel olyan kémiai réteget képvisel, amely védi a fertőzött bőrt a portól, a fertőző levegőtől, gombától, baktériumoktól és vírusoktól. Felgyorsítja a zúzódások gyógyulási folyamatát, helyreállítja a sérült szöveteket. Alkalmazzuk zúzódásokra és felgyorsítja a gyógyulási folyamatot, helyreállítja a sérült szövetet.
A kókuszolaj kiváló immunerősítő, mivel antibakteriális lipideket, laurinsavat, digliceridet és kaprilsavat tartalmaz, amelyek baktérium-, gomba- és vírusellenes tulajdonságokkal bírnak. A kókuszzsírt a konyhában is kiválóan használhatjuk: zsír vagy hagyományos olaj helyett használjunk fele részt.
A kókuszolaj ugyanakkor az egyik legfontosabb természetes szere a szépségiparnak. Segíti a hajnövekedést, fényessé teszi a hajszálakat, megszünteti a korpásodást, és regenerálja a sérült hajszálakat. A bőr szárazságának és hámlásának megállítására is kiváló, késlelteti a ráncok kialakulását, és a bőr megereszkedését.
Forrás: Arany gondolatok