Home Tartalom Múzeumok Kohászati Múzeum

Kohászati Múzeum

Az Országos Műszaki Múzeum intézményi szervezetéhez tartozó Kohászati Múzeum (korábban Központi Kohászati Múzeum) a Bükk-hegység ölelésében, a festői Szinva-völgyben található. A több mint fél évszázados múltra visszatekintő intézmény a helyi ipari örökséghez tartozó műemlék épületben működik, környezetét a természeti értékek és a történelmi emlékek egyaránt vonzóvá teszik.

A massák és hámorok völgyében működő múzeum alapvető célkitűzése: minél szélesebb körben megismertetni a hazánkban visszaszorult kohász szakma múltját, hogy sikerülhessen megmenteni és megőrizni az emberi civilizáció fejlődésében meghatározó ipari tevékenység tárgyi, szellemi és épített örökségét.

Az 1949-ben alapított múzeum első állandó kiállítása 1960-ban nyílt meg a diósgyőri vasgyár vendégházában. Hála a lelkes gyűjtőmunkának, a múzeum hamar kinőtte a rendelkezésre álló helyiségeket, ezért új, méltó helyszínt kerestek a kiállítás számára. A Miskolc-Felsőhámorban az 1770-es években, Fazola Henrik vasműi igazgatósága idején barokk stílusban épített, eredetileg irodaként, lakásként és raktárként használt „Kancellária” épületében 1970-ben nyílt meg a múzeum új állandó kiállítása.

Az 1963-ban alapított Massa Múzeummal együtt a diósgyőri kohászati üzemek tartották fenn a múzeumokat 1994-ig, azóta az Országos Műszaki Múzeum társintézményeként működnek.

Az intézmény gyűjteményei folyamatosan gyarapodtak az alapítás óta. A tárgyi gyűjtemény elsősorban kohászati eszközöket, felszereléseket, gépek, berendezések makettjeit, modelljeit, képző- és iparművészeti alkotásokat foglal magába. A történeti dokumentumok gyűjteményében a hazai kohászat történetére vonatkozó kéziratok, kutatási anyagok találhatók, míg a műszaki dokumentumgyűjtemény zömében diósgyőri vonatkozású műszaki rajzokból áll.

Fotógyűjteményünkben a 20. század első éveitől kezdve napjainkig készült fotók és negatívok találhatók, többségében szintén Diósgyőrből, de valamennyi hazai kohászati üzemről vannak képeink. Adattárunk a múzeum történetének eseményeit rögzíti. Jelentős a múzeum szakkönyv és szakfolyóirat-gyűjteménye is.

A magyar és az egyetemes vaskohászattörténet 1000 éve

A múzeum állandó kiállítása a magyar és az egyetemes vaskohászat fejlődéstörténetét mutatja be az ókortól napjainkig. A vaskohászat történeti fejlődése technológiai sorrendben, (vasgyártás, acélgyártás, kovácsolás, hengerlés) négy kiállító teremben kísérhető figyelemmel. Ezenkívül a drót- és csavargyártás, valamint a vaskohászati anyagvizsgálat fejlődéstörténetébe is betekinthet az érdeklődő.

A működő modellek, makettek, valamint diorámák szemléletesen, korhűen mutatják be a kezdetleges vaskohászati telepeket, a középkori és újkori berendezéseket valamint eljárásokat, a technika és technológia fejlődését a 20. század második feléig. Az állandó kiállításban több kuriózum található: például a X-XII. századból származó, Imolán, illetve Kőszegfalván feltárt, eredeti körülmények között („in situ”) bemutatott két bucakemence, vagy az Al-Duna szabályozásánál használt, Diósgyőrben készült világhírű acélvéső.

Látogatóink a kiállítás segítségével képet alkothatnak a vasnak az emberi történelemben és a technikai, gazdasági, kulturális fejlődésben betöltött szerepéről és jelentőségéről, valamint arról a nehéz, de szép munkáról, ami az egyes korszakokban a fémek hasznosításához kapcsolódott.

Cím: MiskolcFelsőhámor, Palota út 22.
Tel: +36 (46) 379-375
E-mail: kohmuz@kohmuz.t-online.hu
Web: www.museum.hu

Exit mobile version
Megszakítás