A Kőbányai Önkormányzatnak nem célja a kutyások teljes kitiltása a parkokból, ugyanakkor az évek óta tapasztalt áldatlan állapotok miatt korlátozni kívánja a kutyák zöldterületi jelenlétét.
A kerületben becslések szerint legalább nyolcszor annyi négylábút tartanak, mint amennyit az ebösszeírás során bejelentettek. A 12-13 ezer kutya jó része után a gazdák nem szedik fel az ürüléket, sokan továbbra is póráz nélkül sétáltatják a kutyájukat. A probléma megoldásának első lépéseként az önkormányzat az intézkedésekhez keretet biztosító rendeletet alkotott, de a végső döntéseket a kerületi állatvédő szervezetekkel folytatott egyeztetéseket követően hozza meg.
Bár a sajtóban sokan félreértelmezték a kerület szándékait, az önkormányzatnak nem célja a kutyatartók ellehetetlenítése, ugyanakkor az áldatlan állapotok miatt szabályozni kívánja a kutyák közterületi tartását, sétáltatását.
Ennek első lépéseként decemberben a képviselő-testület az intézkedések számára keretet biztosító rendeletet alkotott, de csak a kerületi állatvédő szervezetekkel folytatott egyeztetések eredményeként dől majd el, hogy az önkormányzat a kezelésében lévő parkok mely részében engedi, illetve tiltja meg júniustól a kutyák sétáltatását. Kőbánya vezetése azonban ragaszkodik ahhoz, hogy mind a kutyás, mind a nem kutyás családok, valamint a gyermekesek és az idősek is rendeltetésszerűen használhassák az adófizetők pénzéből fenntartott zöldterületeket.
Az elmúlt években Kőbánya vezetése nem csak azért tett sokat, hogy a kerületben élő kutyáknak minél jobb körülményeket biztosítson, hanem azért is, hogy a felelős állattartás népszerűsítésével segítse a kutyások és nem kutyások békés együttélését.
Az önkormányzat ma már Kőbánya minden városrészében működtet kellő méretű, gondozott futtatót, több mint 100 ürülékgyűjtő edényt helyezett ki, illetve egyre több elkerített kutya WC-t alakít ki, évek óta támogatja a kerületi kutyás rendezvényeket – az idén negyedik alkalommal szervezi meg a látogatók számára ingyenes kutyás hétvégét, a Kőbányai Kutyafesztivált és amatőr kutyaszépségversenyt. Január 1-én állatvédelmi járőrszolgálat kezdte meg a működését a kerületben, és a középtávú célok között szerepel, hogy a kerület a kutyaiskolát vállaló ebtartóknak is támogatást nyújtson. Kőbánya az elmúlt 3 évben összesen 32 millió forintot költött a kutyafuttatók, kutya WC-k építésére, ürülékgyűjtő edények kihelyezésére, illetve a kutyás programok támogatására.
Ahogyan az élet sok más területén, a kutyatartók esetében is csak azok okoznak problémát, akik nem hajlandók a jogszabályokat és a közösségi együttélés alapvető szabályait betartani. Becslések szerint Kőbányán nyolcszor (!) annyi eb él, mint amennyit az összeírás során bejelentettek: az 1625 regisztrált négylábúval szemben 12-13 ezer. Emellett továbbra is sok a chippel el nem látott kutya, pedig azok sem veszettség elleni védőoltásban, sem állatorvosi ellátásban nem részesülnek – ez önmagában súlyos veszélyeket rejt. Nagyon sokan még mindig póráz nélkül sétáltatják közterületen is a kutyájukat, de ennél is nagyobb probléma, hogy az ürülék felszedése továbbra is csak a kutyatartók kisebb részére jellemző.
Ezért a sétáltatás szabályainak betartatását, az ürülék összeszedését, illetve a kutyafuttatók állapotát fokozottan ellenőrzi a közterület-felügyelet. Ebben január 1-től a FEMA Állatmentő és Állatvédelmi Egyesület munkatársai is segítenek. A szervezettel kötött megállapodás része a közös járőrözés mellett a felelős állattartás szabályainak ismertetése és az elkóborolt kutyák befogása is. Az önkormányzatnak nem célja a bevételek növelése a büntetések esetleges kiszabásával, ugyanakkor tény, hogy szankciók hiányában eddig nem sikerült érdemi változást elérni a közterületeken.
Forrás: onkormanyzat.mti.hu