Döntött a kormány, 2017 nyaráig meghirdetik a ciklus összes uniós pályázatát. Az évtized végén gyakorlatilag elapad az EU-csatlakozást követően megnyitott kohéziós pénzcsap, pedig a 2004-ben csatlakozott országok még mindig nem érnek a régi tagállamok nyomába sem. Ezért is fontos, hogy amíg még jár a pénz, addig olyan dolgokra költsük azt, ami 2020 után is segíti majd a gazdasági növekedést. A cégek tehát a következő években még könnyebben megvalósíthatják dédelgetett fejlesztési terveiket, 2020 után azonban szűkülhetnek majd a finanszírozási lehetőségek.
A jelenlegi uniós ciklus végével a 11 évvel ezelőtt csatlakozott uniós tagállamok kohéziós időszaka is lezárul, vagyis abban a formában, ahogy eddig megszoktuk, nem fog tovább folytatódni az uniós pénzek beáramlása az országba. A kormány bevallottan készül erre a változásra, ezért is döntöttek úgy, hogy az utolsó, támogatásokban bővelkedő közösségi költségvetési ciklus forrásainak 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítják. Ezt segíthető elő az a szerdai döntés is, miszerint 2017 nyaráig kiírják az összes pályázatot, amit az évtized végéig terveztek meghirdetni.
A kiírások határidejétől 2020-ig terjedő két és fél év még elegendő idő lehet ahhoz, hogy a pályázatokon győztes cégek végrehajtsák beruházásaikat, növeljék versenyképességüket és hatékonyságukat, vagyis a növekedéshez való hozzájárulásukat.
Amennyiben sikerül gyorsított ütemben megerősíteni a kis- és középvállalkozói szektort, akkor a sikeres fejlesztést végrehajtó vállalatok könnyebben hozzáférhetnek majd a piaci alapú kölcsönökhöz is. A kereskedelmi bankokat is szoktatják már ehhez a gondolathoz, hiszen a bankadó csökkentéséhez a kormány a hitelezés bővítését szabta feltételül a pénzintézeteknek.
Eljött a cselekvés ideje
Nem érdemes tehát a fiókban pihentetni vállalkozása fejlesztésének terveit, és azon sem kell sokat töprengeni, hogy 5-10 év múlva időszerűbb lesz-e bővíteni a termelői kapacitást. Most még van olcsó – esetenként egyenesen ingyen – pénz a piacon, és még idő is van arra, hogy megfontoltan előkészítse és végrehajtsa vállalkozása fejlesztését, de ez már nem sokáig lesz így.
Átadnak egy új gumihulladékot hasznosító üzemet.
A pályázatok mellett új autópályák is jönnek
A kormány keddi ülésén döntött arról, hogy 2017. június 30-ig kiírják a 2014-2020 közötti európai uniós költségvetési ciklus minden magyar pályázatát – közölte Csepreghy Nándor helyettes államtitkár. A 12 ezer milliárd forintos forrás 60 százalékát adják majd a hazai kis- és középvállalkozások kezébe, ezen kívül az állam kibővíti például az autópálya-hálózatot az összes megyei jogú város irányába.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt héten jelentette be, hogy ilyen javaslatot tesz a kormánynak.
Csepreghy Nándor hangsúlyozta: a kormánynak nem az a célja, hogy a „lehető leggyorsabban vigyék el ezeket a pályázati forrásokat”, hanem hogy olyan beruházások valósuljanak meg, amelyek az ország exportképességét növelik vagy új munkahelyeket teremtenek.
A helyettes államtitkár emlékeztetett: az uniós pénzek maradék 40 százalékát ugyan az állam használja fel, de ez is a gazdaságfejlesztést szolgálja. Erre példaként említette, hogy az összes megyei jogú várost bekapcsolják az autópálya-hálózatba.
A mostani kormányzati vállalás arról szól, hogy 2017. június végéig kiírják az összes pályázatot. Csepreghy Nándor szerint az eddigi fejlesztéspolitikai eredmények – rekord kifizetések és a vállalkozások visszajelzései – is bizonyítják, hogy az ezután következő elbírálásra is rendelkezésre áll majd a megfelelő szakmai kapacitás és humán erőforrás.
Az előző, 2007-2013-as fejlesztési ciklussal kapcsolatban a helyettes államtitkár elmondta: ha 2013-ban a Miniszterelnökség nem avatkozik be, akkor 600-800 milliárd forint közötti támogatási összeget veszített volna el Magyarország. Annak érdekében, hogy ez ne ismétlődjön meg, valamint reagálva a piaci kihívásokra, döntött úgy a kormány, hogy az uniós forrásokat mielőbb rendelkezésre bocsátják az új ciklusban.
Kitért arra is, hogy az Európai Bizottság öt magyar fejlesztési „csomagnál” függesztette fel a kifizetéseket, ebből négy gazdaságfejlesztési program, és ezek egyikénél már feloldották a korlátozást, a másik háromnál pedig várhatóan szeptemberben történik meg ez, így az ország hozzájut az eddig felfüggesztett, több mint 100 milliárd forintos nagyságrendű forráshoz. Az ötödik ügy, az úgynevezett aszfaltkeverő ügy; itt úgy vélik, védhető a magyar kormány által képviselt jogi álláspont, és ha nem sikerül kompromisszumot kötni a bizottsággal, akkor Magyarország az Európai Bírósághoz fordul – mondta el Csepreghy Nándor.
Forrás: Pr7/kormany.hu