Komoly belpolitikai feszültséget, a kormányzó pártok közötti belháborút is keltett Emmanuel Macron köztársasági elnök pökhendi hangvételű bejelentése: az 5G távközlési hálózatokat feltétlenül kiépítik.
(Fotó: EPA-EFE/Aris Oikonomou)
Macron az Elysée-palotában a startupokat képviselő French Tech számos beruházó részvételével megrendezett eseményén az ismert amerikai vallási közösséghez hasonlítva „amishoknak” nevezte az 5G technológia ellenzőit és
kijelentette, nem lehet visszatérni az olajlámpáshoz.
A szeptember közepén elhangzott kijelentést követően tüntetés-hullám söpört végig Franciaországon. Mint arról a Politico riportjában beszámol, egy lyoni, 75 méteres toronynál mintegy 300 fő tiltakozott az 5G technológia ellen; Franciaország mellett Belgiumból, Spanyolországból, Olaszországból és Németországból is érkeztek résztvevők.
Bár az 5G mellett hiteles szakemberek tömege állt ki és a technológia ártalmasságáról szóló hírek leginkább az összeesküvés-elméletek szintjén terjednek a közösségi oldalakon,
Macron terve még szövetségesei részéről is jelentős ellenállásba ütközött.
Mintegy 60 képviselő, köztük a Zöldek, a szocialisták és a baloldali csoportok résztvevői írták alá azt a kezdeményezést, miszerint moratóriumot kérnek jövő nyárig az 5G telepítésére. A beadványról beszámoló Le Journal du Dimanche úgy látja, többek között a nagy lélegzetű beruházást megelőző „demokratikus, decentralizált vitát” hiányolták az aláírók.
French Tech: Egyszer majd kérünk ezért valamit…
Az identitásukra büszke franciákat emellett sértette az amishozás, mint ez például a lyoni megmozdulások transzparenseiről is kitűnik: „Macron te … , amishek veszik át az utcákat” – írták szitokszavakat is használva transzparenseikre az 5G-ellenes tüntetők Lyonban.
Az sem elhanyagolható szempont a Huffington Post szerint, hogy a Macront e bejelentés alkalmával is körülvevő French Tech főnökei
tömegesen adakoztak a köztársasági elnök 2017-es kampánya során.
Így például Albin Serviant, aki a francia telekommunikációs cégek londoni hálózatát vezeti.
Nem beszélve arról, hogy vannak, akik egyszerű gazdasági megfontolásból látják indokoltnak az 5G túlhajtását: a Le Monde cikke korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy az új technológia nem nyújt élvezhetően és érzékelhetően több előnyt a felhasználóknak.
A címlapfotó illusztráció.
hirmagazin.eu