A díjnyertes sportújságíró, Alan Abrahamson megszerezte azokat a nemi teszteket és hivatalos leveleket, amelyek arról tanúskodnak, hogy az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Jü-ting biológiai, illetve genetikai értelemben tényleg férfi, ezért nem indulhatnának a női ökölvívók között.
A Wire Sports újságírója, a díjnyertes Alan Abrahamson birtokába került a Nemzetközi Bokszszövetség három hivatalos levele, amelyet a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak írtak azokról a nemi tesztekről, amelyek nyomán az algériai Imane Helifet és a tajvani Lin Jü-tinget kizárták a világbajnokságokról.
Az újságíró a laboreredményeket is látta, amelyeknek az eredménye teljesen egyértelmű – írja a Hetek.
Imane Helifék biológiailag férfiak
A cikkből kiderült, hogy nemcsak egy, hanem két nemi tesztre is sor került a két sportolónál. Az elsőre még a 2022-es isztambuli ökölvívó-világbajnokságon, ám akkor csak a verseny lezárását megelőző napon volt laborvizsgálat, így annak az eredményének tudatában visszamenőlegesen már nem zárták ki a versenyzőket. Viszont a tesztek eredménye megalapozta a 2023-as indiai világbajnokságok vizsgálatait is, amelyeknek eleve az volt a célja, hogy megerősítsék, vagy felülírják az isztambuli eredményeket.
Az Új-Delhiben végzett laborkutatás, nemi teszt viszont minden kétséget kizáróan megállapította a rendellenességet, abnormalitást.
A dokumentumokon egyenesen az szerepel, hogy a kromoszómaelemzés férfi kariotípust tárt fel, és ezekről fényképes bizonyítékokat is csatoltak ahhoz a levélhez, amelyet a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak küldtek.
A levélben azt írták: „arra a következtetésre jutottak, hogy az ökölvívó DNS-e egy XY kromoszómákból álló férfi DNS-e volt”.
Ám hiába a bizonyítékok, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság teljesen melléjük állt, most már biztosan mindketten érmesen – Omane Helif épp a magyar Hámori Lucát győzte le legutóbb – a párizsi olimpián. Thomas Bach, a NOB elnöke arról elmélkedett, hogy a női nem meghatározása nem a nemi teszteken múlik, hanem azon, hogy valakinek az útlevelében mi szerepel, és hogy korábban nőként nevelkedett-e fel és versenyzett (döbbenetes, abszurd és dilettáns megközelítése a témának .. szerk)
A sportújságíró szerint a vita lényegében abban áll, hogy egyetlen sportoló joga előrébb való-e az egész sportolói közösség kollektív jogánál. A NOB álláspontja most az, hogy a két nemi teszteken elbukó versenyzőnél nem kell vizsgálni a nemiségüket, elég a bemondásra és múltra hivatkozva azt elfogadni. Az ő versenyzéshez való joguk előrébb való, mint azon női sportolók egyenlő esélyekhez való joga, akik egy életen át küzdöttek azért, hogy az olimpián megmutathassák, mit tudnak.