Vitán felül áll, hogy az egyik legkeményebb meló kisgyerekes anyukának lenni. Ezerféle „munkakörben” kell helyt állni, ráadásul az időfaktor is sokszor elég szűkös, mindez pedig azt is jelenti, hogy a stressz is ugrásszerűen megnő. Adódik a kérdés, mennyit kéne mindezért kapnia a nőknek, ha a befektetett munkájukat piaci alapon vizsgálják és fizetnék meg?
Erre a kérdésre kereste a választ egy friss tanulmány – és eléggé meglepő válaszokra jutott. A 39 oldalas tanulmányt a világ egyik legbefolyásosabb agytrösztje, az amerikai National Bureau of Economic Research jelentette meg, és a lényegét az Index összegezte. A szerzők – egy német, egy ausztrál és egy amerikai közgazdász kutató – azt próbálták kiszámolni, mennyivel nő a szülőkön a pénzügyi és pszichológiai nyomás az után, hogy gyerekük születik. Arra is választ kerestek, mennyivel kellene hogy nőjön a szülők jövedelme, hogy piaci alapon kompenzálja őket ezért.
A nők a plafonon vannak, míg a gyerek négyéves lesz
A kutatók először is hosszú távú, legalább 10 éves háztartási panelkutatásokat elemeztek Ausztráliából és Németországból. Mindkét kutatásban éveken át megkérdezték ugyanazokat a házaspárokat, milyen gyakran érzik úgy, hogy sietniük kell vagy nincs elég idejük valamire és hogy mennyire elégedettek az anyagi helyzetükkel. Az eredmények szerint a gyerekszülés után az idővel és a pénzzel kapcsolatos nyomás is megsokszorozódik, de nem egyformán a két szülőnél.
Főleg az időhiány miatt fellépő stressznél van különbség: ez az anyáknál gyakorlatilag kilő, és egyre csak emelkedik legalább a gyerek negyedik szülinapjáig. Míg az anyák az első két évben 20-22 százalékkal stresszesebbek emiatt, addig az apáknál az emelkedés csak 5-8 százalék. Érdekesség, hogy Németországban és Ausztráliában is hasonló a szülőkre nehezedő nyomás növekedése, annak ellenére, hogy a két ország között nem elhanyagolhatóak a kulturális különbségek, és a gyermekjóléti juttatások is jócskán különböznek.
Forrás: szeretlekmagyarorszag;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu