Kiss József német nemzetiségi magángyüjteménye a Rákóczi ut 157 alatti felújított és részben újjáépített parasztházban kapott helyet. Az épület a 20. század elején épült, amely a korabeli helyi népi építészet 20.századi újításait jól képviselö, kettö+három osztatú német ház esztergált tornácoszlopokkal.( A melléképületek már nincsenek meg, a házzal összeépült szín pedig 2006-ban újraépült.) A ház a Wolf Henrik család tulajdona volt 1945 elött.

A gyüjtemény föként a ház képviselte idöszak néprajzi anyagából áll.A megtekinthetö tárgyak Tolna megye egykor német lakta falvaiból származnak. A gyüjtemény gyarapodása nagy mértékben a háboru után kitelepített németeknek köszönhetö.Varsád, Kistormás, Felsönána, Kalaznó, Hangos, Gyönk,Kéty, Majos, Szálka, Keszöhidegkút, Belecska tárgyi emlékei diszitik a házbelsöt. Itt is hasonlóan a Lackner család gyüjteményéhez elsösorban a protestáns németség által használt jellegzetes viseletek és házi textiliák gazdag szépsége tárul elénk. A szekrényekben, ládákban találhatóak szakadáti, kakasdi, szálkai népviseletek is,melyek mássága a tolna megyei katolikus németek múltját idézik fel. A gyüjtemény fö darabjai az elsö két szobában kaptak helyet .A tisztaszoba jellegét egy Szálkáról megvásárolt, módos parasztgazda használatából származó stafírungba kapott, megrendelésre készült hálószoba együttes határozza meg. A tisztaknyha helyiségben tálalószekrények,egy sublót valamint kisebb berendezési tárgyak találhatók. A tényleges konyha berendezését egy varsádi festett sarokpad dísziti.A tárgyi anyagot több kötetbe/ albumba rendezett fényképanyag ( családoktól kapott, fényképmásolatok, különbözö tematikájú felvételek egészen napjainkig terjedöen), egészíti ki. Szegletes János és Kiss József több éven át igyekeztek a háború elötti gyönki magyar nemzetiségü családoknak is egy emléket állítani. Egy családokra felosztott fényképalbum készülhetett el, megköszönve a jó indulatú segítségét az említett családok Gyönkön élö hozzátartozóinak. Ez az album csatlakozva a gyönki németek albumához egy egységes betekintést ad Gyönk múltjába.
2005 május 30-án egy szakértöi véleményt készítettek a Budapesti Néprajzi Múzeum szakemberei, melyben ezt írják: ” A gyüjtemény egy jól kezelt házi múzeum, amely tárgyi anyagával felidézi a világháború után kitelepített, tehát mára már erösen megfogyatkozott völgységi/hegyháti németség korabeli életének egy-egy, a lokális megoldásokkal egyedivé tett területét.”

A gyönkiek 2003 pünkösdjén rendezett találkozójára készült itt egy kiállítás, mely egyben a látogathatóság kezdete volt. A ház csak bejelentkezés útján látogatható.

Cím: Gyönk Rákóczi ut 157
Tel: +36 (74) 448 580
E-mail: [email protected]
Web: www.gyonk.hu